Domowe sposoby leczenia zatok

Domowe sposoby służą osobom, których dręczy rozpychający ból w okolicach nasady nosa. Promieniuje on głównie podczas pochylania się bądź wysiłku fizycznego. Wśród tych metod, ulga szybko nastąpi, jednak przyczyna problemu nadal może pozostać niezmienna. Jak leczyć zatoki z wykorzystaniem domowych sposobów? To proste. Wystarczy wykorzystać jeden z przedstawionych sposobów.

Kompres z soli
W celu wykonania kompresu soli, zaleca się zakupienie soli jodowo-bromowej, która ma właściwości lecznicze. Jest dostępna w aptece. Po zakupie wystarczy wsypać kilka garści soli na podgrzaną patelnię, a następnie zwinąć ją dokładnie w ścierkę i umieścić przy czole, blisko zatok. Z ciepłego kompresu zaczną uwalniać się związki bromu i jodu, które wspomogą późniejsze oczyszczenie nosa. Warto jednak zwrócić uwagę, aby tuż przed wykonaniem zabiegu sprawdzić temperaturę kompresu, przykładając go np. na wewnętrzną stronę przedramienia, w celu uniknięcia poparzenia twarzy. Po wykonaniu tego zabiegu zaleca się pozostać w domu, szczególnie jeśli powietrze na dworze jest chłodne.

Wykonanie inhalacji
Dobrym sposobem działającym od wewnątrz na zatoki jest przeprowadzenie inhalacji. Polega ona na wdychaniu oparów pochodzących z wody, wraz z dodatkiem ziół czy olejków eterycznych. Ułatwiają one proces oddychania i łagodzą ból. Aby wykonać tego typu zabieg, wystarczy użyć miski bądź garnka z gorącą wodą. W przypadku, gdy dokuczliwy jest jedynie ból przy nasadzie nosa, należy wykonać inhalację z roztworu soli. Do pojemnika o 2 l zawartości gorącej wody wsypuje się od 4 do 6 łyżek soli morskiej, lecz kuchenna powinna wystarczyć. Następnie należy pochylić się nad naczyniem i nałożyć na głowę ręcznik, tworząc tym samym mały namiot. Ostatecznie wystarczy wdychać nosem unoszącą się parę wodną. Trzeba jednak pamiętać o zamkniętych oczach oraz o tym, żeby nie zbliżać zbytnio twarzy do rozgrzanej powierzchni wody. W przeciwnym przypadku twarz będzie narażona na oparzenie. Gdy dodatkową dolegliwością jest katar, wystarczy dodać ziół o rozkurczowym działaniu. Tego typu zioła to szałwia, skrzyp polny, tymianek, rumianek oraz mięta pieprzowa. Można dodać też olejków eterycznych na bazie eukaliptusa, majeranku, lawendy, ziół czy mięty pieprzowej. W przypadku, gdy dolegliwością jest katar, do przygotowania olejku wystarczy 1 l gorącej wody wraz z 50 g zioła czy mieszanki ziół. Dodatkowo można dolać kilka kropli olejku eterycznego. Taka inhalacja powinna trwać około 10 minut. Aby była ona skuteczna, zaleca się wykonywać ją przez ok. tydzień.

Maści eteryczno-rozgrzewające
W aptekach dostępne są również maści, które łączą w sobie cechy zarówno inhalacji, jak i ciepłych okładów. Przeciwdziałają one bólowi oraz udrożniają zatoki. Maści te wykonane są na bazie eukaliptusa, rozmarynu, jałowca bądź sosny. Jeśli jednak chory ma wrażliwą cerę, lepiej unikać tej metody, gdyż może ona wywołać u niego pieczenie skóry.

Czosnek i cebula
Rozgnieciony czosnek i pokrojona cebula – te preparaty zaleca współczesna fitoterapia. Wystarczy wdychać opary ze zmieszanych składników. W przypadku, gdy zapach będzie na tyle silny, iż wystąpi łzawienie oczu, zaleca się przerwać wdychanie. Podobne działanie wykazuje kminek czy świeżo starty chrzan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here