Ile powinien jeść dorosły pies?

0
901

Dieta psa ma ogromne znaczenie w kontekście rozwoju i kondycji zdrowotnej czworonoga. Codzienne posiłki powinny dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych – zwłaszcza białka! Nie bez znaczenia jest również wielkość porcji. Ile powinien jeść pies? Czym grozi przekarmianie zwierzęcia?

Dzienne zapotrzebowanie czworonoga

Za dorosłego psa uważa się osobnika, który ukończył 12. miesiąc życia. Po tym czasie czworonogowi możemy zacząć podawać karmy dla dorosłych zwierząt. Wcześniej żywienie powinno być dostosowane do specyficznych potrzeb rozwijającego się szczeniaka. 

Dzienna dawka jedzenia dla czworonoga zależy od jego wielkości, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej. Inaczej będzie wyglądać dieta dużego osobnika, który większość czasu biega po dworze, a inaczej małego, domowego pieska o średniej aktywności fizycznej. 

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne to energia, którą należy podać psu wraz z pożywieniem. Jest to ilość kalorii, która dostarcza zwierzęciu składników odżywczych niezbędnych do normalnego funkcjonowania i prawidłowego rozwoju. Zapotrzebowanie energetyczne oblicza się ze wzoru:

DER = k x RER

RER to spoczynkowe zapotrzebowanie na energię (obliczane ze wzoru 70 x masa ciała psa^0,75), k zaś określa współczynnik aktywności fizycznej zwierzęcia, który wynosi 1,6 dla psa sterylizowanego, 1,8 dla niesterylizowanego, 2,0 dla trenującego lekko, 3 dla trenującego średnio, 4-8 dla ciężko trenującego zwierzęcia oraz od 1,8 do 3 dla suki w ciąży. 

Jeśli obliczenia są dla nas zbyt skomplikowane, możemy poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Specjalista określi ilość kalorii, jaką należy dostarczać psu. 

Jak podawać odpowiednie porcje karmy? Wystarczy sprawdzić na opakowaniu pożywienia, ile kalorii znajduje się w 100 g produktu, a następnie odmierzyć pożądaną porcję za pomocą wagi kuchennej.

Ile razy dziennie karmić psa?

To, ile razy dziennie pies powinien jeść, zależy od kilku czynników. Pośród nich wymienia się wiek zwierzęcia, jego wielkość, masę ciała, styl życia oraz stan fizjologiczny (ciąża, laktacja).

Najpopularniejszym modelem żywienia dla dorosłego psa są dwa posiłki dziennie – rano i wieczorem. Jest to świetny sposób odżywiania dla większych oraz średnio aktywnych psów. Czworonogi mniejszych ras (chihuahua, jamnik, york, buldog itp.) powinny dostawać 3 porcje karmy każdego dnia. Ma to związek z bardzo szybką przemianą materii i stosunkowo wysokim zapotrzebowaniem kalorycznym. Więcej niż dwa posiłki dziennie mogą również spożywać psy pracujące, sportowe, w starszym wieku oraz osobniki z nadwagą. 

Do czego prowadzi przekarmianie zwierzęcia?

Przekarmianie zwierzęcia to najprostsza droga do problemów ze zdrowiem pupila. Psy tyją, kiedy jedzą za dużo. A niestety nadwaga i otyłość mogą prowadzić do rozwoju wielu chorób – takich jak cukrzyca typu 2 czy schorzenia układu kostno-stawowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby dieta zawierała odpowiednią ilość kalorii, a porcje nie były zbyt duże.

Kiedy pies nabawi się nadwagi, należy wprowadzić do jego jadłospisu specjalne karmy light o obniżonej zawartości węglowodanów i kalorii. Pożywienie dla psów z nadwagą wzbogacone jest o odpowiednie składniki odżywcze, które doskonale regulują proces trawienia i skutecznie usuwają uczucie głodu.

W asortymencie sklepu Aquael Zoo znajdują się odpowiednio zbilansowane odchudzające karmy dla psów. Propozycją jest pokarm zawierający starannie wyselekcjonowane mieszanki mięs, warzyw, owoców, tłuszczów i zbóż, które pokrywają całe zapotrzebowanie czworonogów na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Na stronie dostępne są różne warianty smakowe karm – np. kaczka & jagnięcina, łosoś & śledź, czy też łosoś & ziemniaki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here