zdalne nauczanie
fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa nieźle namieszała także w życiu naszych dzieci. Zmuszone niemal z dnia na dzień do podjęcia nauki w trybie zdalnym, przeżywały to na swój sposób. Nie wiadomo, jaka czeka je przyszłość. Jeśli nadal będą musiały się uczyć zdalnie, można je do tego dobrze przygotować.

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/nauczanie-zdalne-jak-przygotowac-dziecko-na-nauke-w-domu/

Co zrobić, aby nauka zdalna przynosiła efekty?

Nauka zdalna jest wyzwaniem. Zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli, a przede wszystkim dla dzieci. Dlatego odpowiednie jej zorganizowanie dla najmłodszych ma naprawdę ogromne znaczenie. Potrzebują do tego sprawnie działającego sprzętu komputerowego oraz odpowiednich podręczników. Dzięki temu mają możliwość efektywnego uczenia się. W dobie Internetu uczniowie mogą wykorzystywać wiele źródeł do tego, aby pozyskać potrzebną im wiedzę z poszczególnych przedmiotów.

Stąd tak istotna jest kwestia równej dostępności do Internetu czy sprzętu komputerowego. Pandemia pokazała, że nie wszystkie dzieci w Polsce mają taką możliwość. Tymczasem sprawnie działający komputer, słuchawki, które ułatwią koncentrację, a także swobodny dostęp do sieci to podstawa. Poza tym uczniowie potrzebują również miejsca, w którym będą mogli się na nauce skupić i nic ich nie będzie rozpraszać. Nie może więc być to blat kuchenny, stół w salonie czy ława przed telewizorem. Bez możliwości zamknięcia się w ustronnym pokoju i wygodnego biurka i krzesła, trudno jest skupić się na czymkolwiek, a co dopiero na nauce. Jeśli dziecko pracuje na laptopie, warto również kupić mu monitor, który do laptopa podłączy i który znacznie poprawi komfort codziennego uczenia się.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas zdalnego nauczania?

Postawa ciała podczas nauki jest bardzo istotna, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na krzesło, na którym uczeń siedzi przy biurku. Musi być ono ergonomiczne i wygodne, a przede wszystkim zapewniać zdrowie dla kręgosłupa. Kręgosłup podczas nauki powinien być wyprostowany, a oczy powinny być w odpowiedniej odległości od monitora. Dodatkowo, należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie, aby nie popsuć wzroku młodego człowieka.

Dla naszych dzieci nauczanie zdalne to wielkie wyzwanie. Codziennie napotykają na trudności, z którymi radzą sobie lepiej lub gorzej. Aby zadbać o ich komfort, warto dać im poczucie, że nie są w tej sytuacji same. Jeśli pojawiają się problemy, dajmy im oparcie, pomóżmy je rozwiązać. Ale jednocześnie, gdy czas na naukę już minie, dajmy naszym dzieciom przestrzeń na odpoczynek. Pozwólmy im na swobodną zabawę, zabierzmy na długi spacer, na wycieczkę rowerową lub na basen. Zapewniajmy im odpowiednią ilość ruchu, który zdalne nauczanie również mocno osłabia. To również jest sposób na to, aby odciążyć ich układ nerwowy, zadbać o relaks, prawidłowy rozwój psychiki.

Zobacz też: http://www.polskigeek.pl/dlaczego-pokochalismy-zakupy-internetowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here