Jak skutecznie się uczyć

W życiu każdego człowieka wielokrotnie pojawi się taka sytuacja, w której będzie musiał się czegoś nauczyć. Czy to w szkole, na studiach, w pracy czy na przykład przy próbie pozyskania jakiegoś certyfikatu. Są takie osoby, które są w stanie przysiąść do książek, bez problemu się skupić i szybko przyswoić informacje, tylko czytając notatki czy przeglądając podręczniki. Stanowią one jednak rzadkość. Bardzo wielu ludzi ma duży problem ze skuteczną nauką, dlatego też poniżej zebrano szereg wskazówek, które pozwolą ten problem rozwiązać.

Kreatywnie sporządzaj notatki

Dobrze przygotowane notatki to połowa sukcesu przy nauce. Jeśli będą one niechlujne, niezrozumiałe i, co najgorsze, po prostu nudne, ciężko będzie się z nich szybko i skutecznie uczyć. Dlatego też, sporządzając je, warto być kreatywnym i stawiać na oryginalność. W jaki sposób?

Możemy wykorzystać cały szereg formatów graficznych, takich jak mapy myśli, tabelki i chmurki. Szczególnie skorzystają na nich tak zwani „wzrokowcy”, ale przydadzą się one każdemu. Nie zaszkodzą także wyraziste, różnorodne kolory, podkreślenia i pogrubienia (powinniśmy unikać długopisów o czarnym atramencie, nie należy też przesadzać z ozdobnikami, aby nie utrudniały one odczytania tekstu).

Co jednak z osobami, które lepiej zapamiętują ze słuchu? W ich przypadku ciekawą opcją jest odczytywanie notatek na głos lub po przepisaniu ich elektronicznie, odczytanie ich przez syntezatory mowy. Więcej tego typu wskazówek i porad można znaleźć na przykład tutaj: http://4cms.pl/.

Skorzystaj z metody skojarzeń

Metoda skojarzeń jest bardzo prosta, ale skuteczna. Szczególnie nadaje się do zapamiętywania ciągów cyfr (nawet bardzo długich), ale nie tylko. Przykładowo, jeśli musimy zapamiętać datę 1205, możemy skojarzyć ją z datą urodzenia członka rodziny, przypadającą na 12 maja, bądź faktem, że w piątek klasie mieliśmy dwunastą pozycję w dzienniku. Przykładów można by mnożyć – najważniejsze jest, aby daty i wydarzenia, których użyjemy do skojarzeń, były „wypalone” w naszej pamięci.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://4cms.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here