Gdy potrzebna jest pomoc prawna...

Do kancelarii adwokackiej udajemy się nie tylko wtedy, kiedy mamy jakieś problemy z prawem. Jest wiele sytuacji wymagających wizyty u adwokata. Ważne jest to, aby nie korzystać z usług pierwszego lepszego, tylko poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego pełnomocnika. Czym w takim razie powinien odznaczać się dobry adwokat?

W poszukiwaniu adwokata

Adwokat jest osobą zajmującą się szeroko pojętym prawem. Wykonuje on zawód zaufania publicznego, reprezentuje prawnie swoich klientów i pomaga im rozwiać przeróżne problemy. Na rynku nie brakuje osób świadczących tego typu usługi, ale nie każda z nich jest godna polecenia. Adwokat powinien posiadać nie tylko odpowiednie umiejętności, wykształcenie i doświadczenie, ale też pewne cechy charakteru.

Adwokat nie może mieć żadnych problemów w komunikowaniu się. Profesja ta przeznaczona jest dla dobrych mówców. Trzeba pamiętać o tym, że przeciętny klient nie rozumie wielu kwestii związanych z szeroko pojętym prawem. Zadaniem adwokata jest wytłumaczenie wszystkiego w przystępny sposób i rozwiązanie wątpliwości.

Słuchanie i lojalność

Od adwokata wymaga się umiejętności słuchania. Podczas rozmowy z klientem musi on chłonąć informacje jak gąbka, a z całej tej plątaniny słów wyłapać najistotniejsze dla sprawy szczegóły. Bez tego trudno byłoby później zareagować na sprzeczne informacji od drugiej strony, zweryfikować je i bronić właściwie klienta.

Adwokat powinien charakteryzować się lojalnością wobec swojego klienta i to bez względu na zaistniałą sytuację. Zobowiązany jest on do chronienia interesu swojego klienta. Musi dołożyć wszelkich starań do tego, aby sprawa której się podjąć, została korzystnie rozpatrzona dla klienta. Dobry adwokat zawsze stoi po stronie swojego usługodawcy i absolutnie nie rozpowszechnia informacji osobom trzecim.

Pełna dyskrecja i doświadczenie

Prawnik jest osobą, od której wymaga się pełnej dyskrecji, nawet w stosunku do osób pokrewnych. Obowiązuje go tajemnica zawodowa. Dotyczy to także instytucji państwowych i sadu. To co adwokat usłyszy od swojego klienta, nie może ujrzeć światła dziennego, ani zostać wykorzystane przeciwko niemu.

Godny polecenia prawnik może pochwalić się doświadczeniem w zawodzie, na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze. Najlepiej jest zapoznać się z jego portfolio, opiniami znajomych i tymi umieszczonymi w Internecie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here