Na czym polega audyt finansowy w firmie? Jakie cechy powinien przyjąć? Na jakich działaniach zazwyczaj się opiera?
Audyt finansowy w firmie
Audyt finansowy odnosi się do badania kondycji finansowej firmy. W tym przypadku niezwykle ważna jest wysoka jakość przeprowadzanych działań oraz rzetelne podejście. Opinia audytora jest określona w przepisach prawnych, ale stanowi ona głównie istotne źródło informacji odnośnie prawidłowego prowadzenia kwestii finansowych w firmie. Jest to także znaczące dla partnerów biznesowych badanej firmy. Specjaliści zajmujący się przeprowadzeniem badania powinni wyróżniać się zdobytym doświadczeniem w tej branży, a także znajomością otoczenia firmy i jej specyfiki.
Kompleksowe działania
Kompleksowe wykonanie badania kondycji finansowej w firmie pozwala na wykrycie wszelkich problemów oraz wskazanie możliwych rozwiązań. Postawmy zatem na profesjonalistów, którzy wykonają rzetelną ocenę sytuacji i wysnują dokładne wnioski. Audyt opiera się bowiem nie tylko na badaniu sprawozdań finansowych, ale także na analizowaniu systemów działających w jednostce. Audytor wykorzystuje swoją wiedzę działając w danych etapach i badając kwestie finansowe w firmie. Biegli rewidenci mają za zadanie działa w oparciu o najwyższą jakość świadczonych usług.
Działania naprawcze
Okazuje się, że badanie tego typu jest nie tylko opinią mającą na celu wykryć wszelkie błędy w sprawozdaniach finansowych. W tym przypadku zazwyczaj biegły rewident wskazuje w wynikach badań także aspekt odnoszący się do wdrożenia działań naprawczych w jednostce. Dzięki temu firma zapobiegnie dalszym stratom i problemom wynikającym z nieścisłości i niedociągnięć w dokumentacji. W przyszłości takie działania pozwolą także zapobiec innych błędom, co pozwoli na rozwój firmy i zadowolenie całej kadry zarządzającej.
Badanie nazywane audytem finansowym jest dla wielu firm powodem do niepokoju. Często rodzą się pytania, czy audytor wykryje błędy w dokumentacji. Jednakże takiej kontroli nie należy się obawiać, gdyż może ona przynieść wiele korzyści, przekładając się na dalsze działania firmy. Pamiętajmy jednak o tym, aby postawić na doświadczonego i fachowego audytora, który doskonale zna się na tym, co robi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC