Jak napisać przemówienie

Niektórym przemawianie przychodzi z łatwością, a na scenie czują się jak ryba w wodzie. Dla innych wygłoszenie przemówienia stanowi trudność i robią to z konieczności. Zawodowi mówcy potrafią referować przez długi czas, a w razie potrzeby nawet improwizować. Politycy choć w większości mają swobodę mowy, w ważnych wyborczych przemówieniach korzystają ze szkiców lub rękopisów. Jeśli zastanawiasz się jak napisać przemówienie, najprawdopodobniej nie czujesz się dobrze na scenie lub nie możesz sobie pozwolić na wpadkę. W takiej sytuacji masz dwa wyjścia.

Szkic czy rękopis

Pisząc przemówienie masz dwie opcje. Możesz napisać je słowo w słowo lub stworzyć schemat przemówienia, zwany szkicem. Napisanie przemówienia słowo w słowo jest wygodne i bezpieczne, ponieważ ogranicza ryzyko pomyłek. Czasami stwarza jednak zabawne sytuacje, zwłaszcza gdy mówca nie jest dobrze zaznajomiony z tekstem. Ponadto jest wrażliwe na wszelkie zmiany (przesunięcia w czasie, konieczność skrócenia przemowy, chęć dodania dodatkowej myśli czy pojawiające się dodatkowe informacje), ponieważ ciężko wpleść dodatkową myśl czy usunąć część przemówienia bez szkody dla logiki i czytelności całego wywodu.
Szkic z kolei pozwala na przemawianie w swoim stylu i rozwijanie myśli na podstawie konkretnego schematu. Wymaga dobrego przygotowania i znajomości tematu, ale łatwiej dzięki niemu uzyskać styl konwersacyjny, czyli naturalny, zbliżony do codziennej rozmowy.
Niezależnie czy skończymy na tworzeniu szkicu czy podejmiemy się pisania tekstu słowo w słowo, musimy stworzyć zarys przemowy (szkic), aby poukładać myśli w logicznym porządku.

Przeanalizuj cel wystąpienia

Zastanów się co chcesz osiągnąć swoją przemową i jaki temat będziesz rozwijać. Cel przemówienia może zostać przedstawiony na początku mowy w formie tezy lub w trakcie wystąpienia. Niezależnie od tego od kiedy będzie jasne do czego zmierzasz musisz uwzględnić go w zakończeniu, aby pomóc zapamiętać kwintesencje, sedno sprawy.

Rozważ ile masz czasu

Niby banał, ale przekraczanie czasu to prawdziwa zmora mówców, a jeszcze większa organizatorów. Nie chciałbyś chyba, żeby ktoś musiał ci przerwać w połowie wywodów. Z kolei zbyt krótkie przemówienie, w pewnych okolicznościach, może pozbawić cię szans do obrony swojej tezy. Dlatego, jeśli chcesz przedstawić wartościowy materiał, dowiedz się ile masz czasu i dobrze go rozplanuj.

Zbierz materiały

Reserch, czyli wyszukiwanie materiałów będzie konieczne, jeśli chcesz stworzyć interesujące przemówienie. Materiałów musi być na tyle dużo, żebyś po zapoznaniu się z nimi mógł wybrać te najbardziej wartościowe i ciekawe dla Twoich słuchaczy i na ich podstawie stworzyć logiczną argumentację. Zastanów się nie tylko nad suchymi faktami. Uwzględnij statystyki, przykłady, powiedzenia ludowe, wszystko co może wiązać się z tematem.

Stwórz szkic

W szkicu zacznij od zapisania tematu głównego i kilku głównych myśli, ściśle dotyczących tematu. Dla ułatwienia możesz rozpisać czas dla każdego z punktów. Następnie dodaj punkty pomocnicze rozwijające główne myśli. Im krótsze przemówienie tym mniej ich będzie.

Ułóż przemówienie

Posiadając szkic możesz na tym poprzestać i ułożyć treść przemówienia w głowie. Jako, że zapoznałeś się z materiałem, opracowałeś temat i wiesz jak chcesz go rozwinąć powinieneś sobie z tym poradzić.
Jeśli jednak nie czujesz się na tyle pewnie zapisz przemówienie słowo w słowo kontrolując czas i trzymając się opracowanego szkicu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here