Tak skóry - czerniak

Lato minęło i koniec pory opalania. Czas obejrzeć swoją skórę i zahaczyć czy nie pojawiły się na niej jakieś niepokojące zmiany. Jeżeli masz skórę bladą, skłonna do oparzeń słonecznych zdecydowanie powinieneś regularnie badać swoją skórę w domu lub u dermatologa. W grupie ryzyka są też osoby, które przeszły poparzenie słoneczne skóry, opalają się bez filtrów UVA i UVB lub ich skóra ma tendencję do powstawania nowych zmian.

Co to czerniak?
Czerniak to nowotwór złośliwy powstający na skórze, choć może się on tworzyć także na błonach śluzowych lub na gałce oka. Tworzy się on z komórek barwnikowych. Liczba tych nowotwory u złośliwych u populacji rasy białej ciągle drastycznie rośnie.
Na powstawanie czerniaka mają wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe. Zmiana ta często występuje rodzinnie. Wpływ ma także charakter naszej skóry, częściej występuje on u ludzi, których skóra bogata jest w znamiona. Chociaż i u takich ludzi zmiany powstają de nogi, to znaczy na nowo, nie z już istniejących zmian. Ostatnimi czasy zwiększa się również liczba zachorowań po ekspozycji na promieniowanie w salonach solarium.

Jak wygląda czerniak?
Najczęstszy czerniak jest czerniak szerzący się powierzchownie. Zazwyczaj powstaje on z już istniejących zmian. Zmiana taka charakteryzuje się następującymi cechami:
A jak asymetria. Zmiana nie rozkłada się równo na skórze.
B jak brzegi, które nie są równe, ale poszarpane lub zgrubiałe
C jak czerwony lub czarny. Alarmującym sygnałem jest niejednolity kolor zmiany.
D jak duży. Niebezpieczne są duże zmiany powstające na skórze. Martwić powinny znamiona, które są większe niż 5 km lub większe niż gumka od ołówka.
E jak ewolucja. Jeżeli wygląd zmiany zmienia się w czasie powinniśmy zgłosić się do lekarza.
Kryteria te powstały na potrzeby szerzenia wiedzy i samoświadomości u pacjentów.
W razie wystąpienia niepokojących zmian zgłoś się do specjalisty dermatologa lub onkologa. On zbada skórę, np. uprzedzeniem nazywanym dermastoskopem, które pozwala no dokładne obejrzenie zmiany w przybliżeniu. Wywiad lekarski dopełni badanie. Lekarz postawi odpowiednią diagnozę i w razie potrzeby skieruje Cię na konieczne leczenie.
Ważne jest szybkie rozpoznanie czerniaka. Skutecznym leczeniem jest usunięcie zmiany wraz z marginesem zdrowej skóry. Przynosi to natychmiastowe efekty, jest to szybka metoda leczenia i korzystna dla pacjenta, który nie musi przyjmować żadnych dodatkowych leków, dzięki czemu leczenie nie odbija się na jego zdrowiu.

Co zrobić by uniknąć zachorowania?
Aby uniknąć zachorowania na czerniaka złośliwego należy unikać słońca w godzinach popołudniowych (10-16), w słoneczne dni spędzać czas w cieniu. Dzieci do 1 roku życia nie powinny wcale być narażone na ekspozycję na mocne słońce. Skórę należy chronić przed oparzeniami poprzez ukrywanie jej pod ubraniami, chustami i czapkami a także poprzez stosowanie odpowiednich balsamów do opalania z filtrami UVA i UVB. Należy też pamiętać, że niektóre leki przy ekspozycji na słońce mogą wchodzić w różne interakcje i powodować brzydkie przebarwienia na skórze lub ułatwiać powstanie oparzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here