Rysowanie ust

Rysowanie często sprawia pewne trudności. Kiedy chcemy narysować portret, napotykamy problem. No bo jak narysować usta?
Częstym błędem wśród początkujących jest wyraźne zaznaczenie linii konturu tak blisko, aby kolor ust był równomierny, a często wychodzi zbyt ciemny. Dlatego też poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą ci pomóc, jeśli napotkasz ten problem.

Pierwsza rada rzeczywiście będzie obowiązywać niezależnie od tego, co chcesz narysować na papierze. Spróbuj odłożyć w głowie wszystko, czego dowiedziałeś się wcześniej. Zaufaj swoim oczom i dogłębnie przestudiuj, co narysować, jakby to był pierwszy raz, gdy zobaczyłeś coś takiego.

Rozmiar i kształt
Szerokość ust odpowiada w przybliżeniu odległości między źrenicami. Sprawdź to, ciągnąc dwie wyimaginowane pionowe linie od źrenic w dół. Szerokość ust i warg będzie oczywiście różnić się w zależności od osoby i zależy od wyrazu twarzy portretu.

Górna warga ma charakterystyczny kształt z dwoma niewielkimi wzniesieniami po obu stronach łuku amora. Dolna warga jest prostsza, z okrągłym, podłużnym kształtem, który kończy się dwoma końcami na zewnątrz w kierunku kącików ust.

Tam, gdzie spotyka się górna i dolna warga, tworzy się linia, która jest warta więcej uwagi, a często jest pomijana. Linia ta rzadko tworzy linię prostą lub pojedynczy łuk. Przy bliższym spojrzeniu zobaczysz, że linia podnosi się do wewnątrz z boków i do góry, a następnie opada do środka.

Na początek potrzebny jest właściwy zarys ust za pomocą prostych linii, ale w dalszej części rysunku linie konturowe nie powinny być dłużej widoczne. Użyj różnych odcieni, żeby stworzyć prawidłowy kształt i pełnię. Jednak uważaj, aby nie zrobić ust zbyt ciemnych. Różnica odcienia między ustami a skórą twarzy często okazuje się mniejsza, niż myślimy.

Światło i cień
W większości przypadków światło pochodzi z góry, dlatego uznamy to za punkt wyjścia w dalszym opisie.
Część górnej wargi, która wystaje najdalej, zostanie oświetlona, podczas gdy cień przyjmie stopniowo ciemniejszy spadek w dół w kierunku spodu wargi. Dolna warga zwykle złapie więcej światła, ale w przypadkach, gdy usta są zamknięte, górna warga nadal rzuca mały cień na dolną.
Cienie na górnej i dolnej wardze będą często głębsze w kierunku kącików ust, gdy zwiną się wokół zębów i przyciągną do wewnątrz.

Powyżej łuku amora znajduje się lekkie zanurzenie, które można oznaczyć małym cieniem. Pozostaw obszar jaśniejszy po obu stronach tego wgłębienia, a także zostaw jaśniejszą granicę pomiędzy ustami i innymi cieniami wokół ust. Zwróć także uwagę na cień, który powinien znajdować się tuż poniżej dolnej wargi.
Jeśli chcesz stworzyć wrażenie błyszczących ust, podświetlenie jest zaznaczone wyraźnymi i ostrymi przejściami.

Wokół ust znajdują się mięśnie, które nadają wargom dużą mobilność. Wargi mogą być rozciągnięte do uśmiechu lub ściągnięte. Należy pamiętać, że nawet jeśli skóra jest bardzo elastyczna, zapadnie się i utworzy poprzeczne bruzdy, gdy usta będą zrelaksowane. Głębokość tych bruzd i zmarszczek będzie się różnić, to zależy od wieku osoby, którą rysujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here