Prawidłowa częstotliwość pulsu

Prawidłowy puls jest oznaką zdrowia: przyśpieszony albo opóźniony w stanie spoczynku może świadczyć o wielu groźnych chorobach. Jaki powinien być puls? Podajemy przeciętne wartości pulsu. Pamiętajmy, że pulsu nie wolno mierzyć po wysiłku fizycznym ani podczas szczególnych przeżyć emocjonalnych, gdyż zaburzy to wynik. Puls najczęściej mierzy się na tętnicach powierzchniowych, najczęściej na tętnicy szyjnej, ale również na ramiennej, udowej czy skroniowej. Zaleca się badać puls na tętnicach szyjnych, ponieważ te tętnice są najbliżej serca i badanie będzie dokładniejsze. Aby zbadać tętno, należy dotknąć dwoma palcami miejsce na tętnicy szyjnej, znajdujące się około półtora centymetra od krtani. Częstotliwość pulsu różni się w zależności od wieku osoby badanej. Dla płodu przeciętna wartość pulsu wahać się będzie od 110 do 150 uderzeń na minutę. Dla niemowląt oscylować będzie w okolicach 130 uderzeń na minutę. Dla dzieci wartość ta spada do 100 uderzeń na minutę, a u młodzieży do 85 uderzeń na minutę. Przeciętna częstotliwość tętna dorosłego człowieka wynosi około 70 uderzeń na minutę, a dla osób starszych normą jest 60 uderzeń na minutę. Jeśli odległości między uderzeniami są jednakowe, a one same mają taką samą siłę, nazywamy takie tętno tętnem miarowym.
Wartość tętna związana jest nie tylko z wiekiem, ale również z ogólną kondycją fizyczną badanej osoby. Kobiety na ogół mają odrobinę wyższe tętno niż mężczyźni, a z wiekiem wartość przeciętnego tętna spada. Mężczyźni w wieku 18-25 lat, posiadający kondycję wyczynową, posiadać będę tętno w przedziale 49-55 uderzeń na minutę. Panowie z przeciętną kondycją 70-73 uderzeń na minutę, a młodzi mężczyźni w tym wieku o złej kondycji mogą osiągać powyżej 82 uderzeń na minutę. Podobnie sprawa ma się z kobietami w wieku 18-25 lat. Dla pań o wyczynowej kondycji będzie to 54-60 uderzeń, dla przeciętnej kondycji 74-78 uderzeń na minutę, a dla pań o złej kondycji nawet 85 i więcej uderzeń. Mężczyźni w wieku 26-35 lat o przeciętnej kondycji osiągają przeciętnie 71-75 uderzeń, podczas gdy kobiety w tym samym wieku i takiej samej kondycji 74-78 uderzeń. Dla mężczyzn uprawiających sport wyczynowo będzie to 49-54, a dla kobiet 54-59 uderzeń na minutę. Z kolei trzydziestolatek o złej kondycji osiągnie 82-83 uderzenia na minutę, w zależności od płci.Dla osób w wieku 36-45 lat prawidłowe tętno dla mężczyzny o przeciętnej kondycji to około 71-75 uderzeń na minutę, dla kobiety: 74-78 uderzeń. O złej kondycji świadczy częstotliwość powyżej 83 u mężczyzn i 85 uderzeń u kobiet. Mężczyzna w okolicach pięćdziesiątki, uznający swoją kondycję za przeciętną, osiągnie 72-76 uderzeń na minutę, w okresie od 55 do 65 72-75 uderzeń na minutę, a powyżej 65 roku życia: 70-73 uderzeń.
Kobieta o podobnej kondycji może spodziewać się odpowiednio 74-77, 74-77, 73-76 uderzeń na minutę. Częstotliwość przeciętnego tętna zależy od wieku (im człowiek młodszy, tym tętno szybsze), ogólnej kondycji fizycznej (im lepsza, tym tętno wolniejsze) oraz płci (kobiety z reguły mają nieco wyższe tętno). W przypadku jakichkolwiek podejrzeń dotyczących nieprawidłowego tętna (niepokojąco szybkie lub wolne, nieregularne) zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here