Problemy ginekologiczne u mężczyzn

Problemy ginekologiczne u mężczyzn nadal są tematem tabu. Nikt o tym nie mówi, nikt się tym nie chwali. Pacjenci, którzy mają problem w obrębie narządu rozrodczego, bardzo często wstydzą się zgłosić do lekarza, boją się poprosić o pomoc. Obawiają się śmiechu, odtrącenia, czy nawet krytyki związanej z ich problemem. Największy problem z tego typu schorzeniami mają mężczyźni mieszkający w mniejszej miejscowości, w miejscu, gdzie wszyscy sąsiedzi się znają. Gdzie każde nowe wydarzenie w życiu rodziny, odbija się dużym echem wśród lokalnej społeczności. Panowie obawiają się rozgłosu, tego, że sąsiedzi mogą dowiedzieć się o ich problemie. Dlatego maksymalnie długo odwlekają wizytę u specjalisty.

Jedną z najbardziej popularnych schorzeń układu rozrodczego u mężczyzn jest stulejka. Ta niepozorna nazwa niesie za sobą wiele komplikacji w codziennym życiu chorego.

Zatem zapytamy, jak wygląda stulejka?
Objawia się ona zwężeniem ujścia napletka, co utrudnienia, lub uniemożliwia ściągnięcie go z penisa podczas wzwodu lub spoczynku.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów stulejki:
1. Pełna, gdy zwężenie napletka całkowicie uniemożliwia odsłonięcie żołędzia.
2. Niepełna:
– jest możliwość częściowego odsłonięcia żołędzi,
– można odsłonić żołądź, ale tylko podczas spoczynku, kiedy nie występuje erekcja,
– możliwe jest pełne odsłonięcie żołędzia, również podczas wzwodu, lecz napletek nie zsuwa się gładko, tylko zatrzymuje się i wywołuje ucisk w rowku zażołędnym.

Przypadłość ta, może być wrodzona, lub nabyta.
O schorzeniu wrodzonym mówimy, kiedy dziecko płci męskiej, po ukończeniu 2-3 roku życia, nadal ma problem z odklejeniem się napletka od żołędzia. Rodzice nie są w stanie swobodnie zsunąć go podczas zabiegów higienicznych. Poniżej 2 roku życia sytuacja ta jest zjawiskiem fizjologicznym i nie wymaga podejmowania działań leczniczych. Spowodowane jest to występowaniem mastki, która pokrywa żołądź i utrudnia przesuwanie się napletka względem penisa.

Stulejka nabyta może wystąpić u dzieci, jak również u dorosłych mężczyzn. Spowodowana jest ona głównie złą higieną miejsc intymnych. Podczas mycia powinno się dokładnie umyć penisa, a następnie zsunąć napletek i oczyścić przestrzeń między napletkiem, a żołędziem. Jest to bardzo istotne, ponieważ nieprzestrzeganie prawidłowej higieny intymnej prowadzi m.in. do powstawania stanu zapalnego, który wywołuje obkurczanie się napletka, a co za tym idzie do powstawania stulejki.

Jakie są skutki stulejki?
Występowanie stulejki niesie za sobą wiele komplikacji w życiu codziennym. Znacznie utrudnia stosunki płciowe, doprowadza do zalegania nasienia. Może również utrudniać oddawanie moczu. Taki stan sprzyja występowaniu przewlekłego stanu zapalnego, który niesie za sobą poważne konsekwencje. W najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do wystąpienia zmian nowotworowych w obrębie prącia.

Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa higiena intymna już od pierwszych dni życia dziecka. Może ona uchronić przed poważnymi konsekwencjami, jakie niesie za sobą stulejka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here