Wielu młodych ludzi po ukończeniu studiów spotyka się z problemem, jak dalej ukierunkować swoją ścieżkę zawodową. Dość liczna grupa decyduje się na kontynuowanie edukacji na studiach. Polskie uczelnie rozwijają się dość prężnie, każdego roku wypuszczając na rynek pracy masę studentów, niestety tenże rynek pracy nie jest w stanie zapewnić im wszystkim zatrudnienia. Chociaż możemy zaobserwować coroczny wzrost liczby kierunków studiów, nie wszystkie one odzwierciedlają rzeczywiste potrzeby pracodawców. Jak się wstrzelić w to zapotrzebowanie? Jakie kierunek wybrać, żeby nie stracić wielu lat na ciężką naukę i nie mieć później problemów z brakiem możliwości pracy w zawodzie?
Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest łatwa. Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Jednak można zwrócić uwagę na kilka cech, które pomogą nam wskazać jakie są zawody przyszłości. W tym celu należy zaobserwować jaka obecnie dziedzina rozwija się w sposób najbardziej dynamiczny. Tutaj bez wątpienia możemy przepisać przemysł techniczny, a w szczególniej mierze informatyczny. Wykwalifikowani specjaliści z dziedziny grafiki komputerowej, programiści oraz operatorzy baz danych, projektant stron internetowych, nie powinni mieć większego problemu ze nalezieniem dobrze płatnej pracy. Również absolwenci inżynierii budownictwa, architektury, inżynierzy elektrycy zdecydowanie będą mieli co robić. Kolejną branża silnie się rozwijającą jest transport. Ciągle można obserwować wiele ciekawych ofert dla logistyków transportu, spedytorów. Tutaj również można podpiąć osoby niekoniecznie posiadające wykształcenie wyższe. Transport potrzebuje przecież również bardzo wielu operatorów. Maszyniści, piloci, stewardessy, kontrolerzy ruchu lotniczego… ciągle są i będą w cenie, bo można mieć pewność, że transport zawsze będzie istniał, co więcej, ciągle będzie się rozwijał. Warto mieć na uwadze, że do tej pracy bardzo często potrzebna jest znajomość jeżyka obcego, podstawą pracy jest tutaj język angielski, a każdy dodatkowy brany jest za atut.
Jeżeli już jesteśmy w temacie języków obcych, to szacuje się, że dobry tłumacz, również nie powinien narzekać na brak pracy. Ma on możliwość nie tylko zatrudnienia w różnego rodzaju korporacjach,szkołach państwowych i prywatnych czy wydawnictwach, ale również otworzenia własnej działalności gospodarczej, zarówno stacjonarnej, jak i zdalnej. Coraz więcej polskich film współpracuje z zagranicznymi i potrzeba kogoś kto potrafiłby przetłumaczyć konferencje, korespondencje jak i wszelkiego rodzaju dokumenty. Warto przemyśleć też naukę jakiegoś mniej popularnego języka, w celu zmniejszenia konkurencji. Wymienić tu można obecnie język ukraiński, chiński czy języki skandynawskie.
W związku z rozwojem internetu i reklamy, dobrą pracę może otrzymać też specjalista do spraw wizerunku firmy w mediach społecznościowych. Wymagana jest tutaj przede wszystkim dobra orientacja z takich dziedzin jak marketing, psychologia społeczna, retoryka oraz oczywiście kreatywny umysł.
Podsumowując przy wyborze ścieżki warto kierować się zainteresowaniami, ale patrząc jednak przez pryzmat zapotrzebowania na rynku pracy, aby znaleźć dobre i satysfakcjonuje zatrudnienie.