Powstała na końcu zeszłego dziesięciolecia gra Minecraft po dziś dzień zrzesza miliony osób na całym świecie i nic nie wskazuje na to, że zainteresowanie nią spadnie. Gra firmy Mojang to rewolucja w świecie gier wideo, która jest ciągle rozwijana przez twórców. Wychodzące regularnie dodatki i udoskonalenia działają niczym magnes szczególnie na młodych graczy.
Jak wygląda rozgrywka w Minecrafcie? Otóż, na samym początku musimy zdecydować czy chcemy grać samemu czy może jednak ze znajomymi na serwerach multiplayer. Jeśli wybraliśmy samotną rozgrywkę wtedy powinniśmy wygenerować świat. Ciekawostką jest tu fakt, iż gra potrafi wygenerować miliony różnych światów! Gdy świat nam się wygeneruje pojawiamy się w nim jako postać człowieka. Naszym zadaniem jest zebrać jedzenie oraz budulce, by stworzyć własny dom. Początkowo gra może wydawać się dosyć trudna, gdyż nie posiadamy żadnych przedmiotów mogących nam ułatwić grę. Jednak z czasem, gdy gracz będzie zbierał surowce takie jak ziemia, węgiel czy drewno z łatwością odeprze bądź uchroni się przed atakiem potworów. Zombie, szkielety i najpopularniejsze – creepery to tylko niektóre ze stworów chcących jak najszybciej nas unicestwić. Głównym zadaniem gracza jest przetrwanie, dlatego też powinien on jak najszybciej zapewnić sobie narzędzia i broń, którą obroni się przed hordą potworów.
W miarę upływu czasu (tutaj warto zaznaczyć, że nie jest to gra z ograniczeniami czasowymi) gracz zacznie zaznajamiać się z takimi pojęciami jak „redstone” czy „enchanty”. Z pewnością niezbędną mu wiedzą będzie ta jak zrobic piston albo dozownik. Na szczęście wszystkie potrzebne informacje znajdzie on na stronie wiki Minecrafta dostępnej również w języku polskim.
Jednakże zapytacie jaki jest cel tej gry? Przede wszystkim jest to dobra zabawa, którą naturalnie uzyskamy szybciej i łatwiej grając ze znajomymi lub na serwerach z innymi graczami. Oczywiście jest to gra, której głównym założeniem jest budowa. Nie tylko domostw, ale tak na prawdę wszystkiego czego tylko zapragniemy. Bardzo łatwo jest znaleźć w Internecie screeny z budowlami innych twórców. Obok fabryk, sklepów czy nawet całych miast znajdziemy też przeróżne zwierzęta ogromnych rozmiarów, smoki czy nawet piksel arty. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia gracza i to właśnie ona jest kształtowana w trakcie rozgrywki. Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie przeprowadzili badanie na grupie kilkudziesięciu uczniów w wieku 10 lat. Połowa z nich przez miesiąc codziennie grała w Minecrafta. Spędzali tak 2 godziny dziennie. Druga grupa miała całkowity zakaz gry w produkt firmy Mojang. Po 5 tygodniach uczniowie mieli za zadanie wymyślić zarówno hasło jak i narysować plakat zachęcający do oszczędzania wody. Jak się okazało prace graczy okazały się o wiele bardziej kreatywne. Oczywiście naukowcy nie brali pod uwagę talentu plastycznego dzieci, a to w jaki sposób przedstawiały one na swoich ilustracjach zagadnienie oszczędzania wody.
Wynika z tego zatem, ze gry wideo także pozytywnie wpływają na rozwój człowieka.