Jak oduczyć psa gryzienia?

Niemal wszystkie czworonogi, będąc w okresie szczenięcym, bardzo często i mocno gryzą – ich „ofiarami” bywają wówczas zabawki, buty, ubrania, różne przedmioty i sprzęty domowe, ale także ludzie. To dość naturalne i normalne zjawisko, nie zmienia jednak faktu, że trzeba dość szybko podjąć odpowiednie kroki. To, jak oduczyć psa gryzienia, staje się jednym z najczęstszych pytań, które padają z ust właścicieli wielu ras. Z młodymi czworonogami jest bowiem bardzo podobnie, jak z małymi dziećmi – wymagają wychowania. Zbagatelizowanie tego typu zachowań pupila może sprawić wiele problemów, gdy wyrośnie on na dorosłe zwierzę.

Zanim omówimy, jak oduczyć psa gryzienia, warto przemyśleć, co właściwie jest tego powodem. Przyczyn może być wiele, jednak przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy pies po prostu nie nudzi się. Gryzienie jest bowiem najczęściej spowodowane brakiem jakichkolwiek rozrywek i przyjemności, jak również chęcią zwrócenia na siebie uwagi właścicieli. W takim wypadku pierwszym sposobem na to, jak oduczyć psa gryzienia, jest po prostu dostarczenie mu specjalnych gryzaków, piłek, sznurków, maskotek. Bardzo istotne jest także poświęcanie większej ilości czasu na wspólny spacer, bieganie lub zabawę. Pobyty na świeżym powietrzu powinny być dłuższe i bardziej intensywne – wówczas pupil zajmuje się czymś innym i nie skupia na gryzieniu. Oczywiście takie reakcje mogą wiązać się także z głębszymi kłopotami i dotyczyć np. leku separacyjnego, który jest już bardziej złożonym problemem.

Zalecenia specjalistów odnośnie tego, jak oduczyć psa gryzienia ludzi, wyraźnie mówią, że w takich momentach bardzo ważna jest zdecydowana i stanowcza reakcja właściciela. Oczywiście nie chodzi tu absolutnie o przemoc fizyczną. Wystarczy w głośny i prosty sposób wyrazić dezaprobatę poprzez krótki komunikat (wystarczy zwykłe „Nie!”), warto też wypróbować sposób z piszczeniem, aby szczeniak mógł zrozumieć, że gryząc – sprawia ból. Jeśli sytuacja ma miejsce w mieszkaniu, można także wyjść do innego pomieszczenia, aby zwierzę zaczęło odczuwać konsekwencje swoich zachowań.

Ważnym punktem tego, jak oduczyć psa gryzienia, jest także wyprzedzanie jego prób kąsania. Gdy właściciel zauważy, że zwierzę przymierza się do ataku na jego rękę lub też jakąś rzecz czy inne zwierzę – wtedy należy wydać wyraźny zakaz np. „Nie”, „Nie wolno”, „Nie ruszaj”. Oczywiście trzeba stosować jedno wybrane określenie, aby ułatwić psu jak najszybsze nauczenie się i rozumienie komend. Można również wspierać tę naukę treningiem – ćwiczenie takie polega na położeniu przed psem smakołyka i zabronieniu mu dotykania go. Dopiero gdy zwierzę wytrzyma określony czas, trzeba zezwolić mu na zjedzenie.

Warto pamiętać, że wszystkie dobre reakcje powinny być nagradzane. Wzmacnianie pozytywne działa o wiele lepiej niż karanie. O poradę, jak oduczyć psa gryzienia, warto również zapytać zawodowego tresera, weterynarza lub psiego behawiorystę. Wiele cennych wskazówek znajdziemy też w rozmaitych poradnikach dla właścicieli czworonogów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here