Użytkownicy smartfonów z systemem Android mogą w łatwy sposób pozbyć się wirusowej infekcji swojego urządzenia. Wirusy najczęściej rozprzestrzeniają się w przypadku pobierania i instalacji aplikacji tzw. firm trzecich. Oznacza to, że aby uniknąć zawirusowania telefonu, należy instalować aplikacje bezwzględnie z Google Play. Nie daje to jednak 100% gwarancji zabezpieczenia się przed złośliwym oprogramowaniem, gdyż zdarzały się przypadki zainfekowanych plików pochodzących z tej aplikacji. Warto jednak podkreślić, że Google kontroluje aplikacje udostępniane przez Play, często wykrywając przy tym szkodliwe fragmenty kodu. W przypadku rozważań na temat jak usunąć wirusa z telefonu można wyróżnić parę sposobów. Wystarczy wybrać jeden z poniższych wariantów.
Przywrócenie do ustawień fabrycznych
Pierwsza możliwość pozwala na pozbycie się wirusów poprzez przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. Opcja ta dostępna jest w ustawieniach każdego posiadacza smartfona z systemem Android. Warto jednak przed dokonaniem tej operacji utworzyć kopię zapasową smartfona. Pozwoli to na zachowanie ewentualnych danych, które chcielibyśmy odtworzyć w przypadku, gdy system został już sformatowany. Oznacza to, że podczas przywracania telefonu do ustawień fabrycznych, wszelkie dane zawarte w telefonie zostaną usunięte.
Ręczne usuwanie wirusa
Drugi sposób jest mniej drastyczny, gdyż pozwala na zachowanie danych na swoim miejscu. W celu usunięcia wirusów bez konieczności przywracania smartfona do ustawień fabrycznych należy przejść do tzw. trybu bezpiecznego. Tryb ten uniemożliwia działanie aplikacji pochodzących ze strony firm trzecich. Oznacza to, że działanie szkodliwego oprogramowanie również zostanie zatrzymane. Chcąc włączyć tryb bezpieczny, należy przytrzymać przez dłuższy czas przycisk zasilania. Po uruchomieniu powinno się otworzyć opcję „Ustawienia”, a następnie wybrać „Aplikacje”. Kolejnym krokiem będzie wybór zakładki „Pobrane”. Jeżeli nie jest znane, która z aplikacji zawiera złośliwe oprogramowanie, należy przejrzeć całą listę i sprawdzić, czy znajduje się na niej nieznana bądź obca pozycja. Gdy taka zostanie znaleziona, wystarczy w nią kliknąć i odinstalować. W większości przypadków efekt wykorzystania tej metody przyniesie pozytywny rezultat. W przypadku, gdy przycisk „Odinstaluj” jest nieaktywny, prawdopodobnie oznaczać to będzie, że program wirusowy umożliwił sobie dostęp do uprawnień administratora. W takiej sytuacji należy przejść do zakładki zatytułowanej jako „Bezpieczeństwo”, a następnie wybrać opcję „Administratorzy urządzenia”. Następnie, jeśli znajdziemy szkodliwą aplikację na liście, oznaczać to będzie, że przypuszczenia okazały się prawdą i uprawnienia administratora rzeczywiście zostały nadane. W celu odebrania tych uprawnień wystarczy odznaczyć aplikację na liście, a następnie zatwierdzić wybór. Ostatecznie należy usunąć szkodliwy program, używając dostępnego już przycisku „Odinstaluj”.
Instalacja antywirusa
Ostatnią metodą jest wykorzystanie antywirusa. Powinien okazać się on równie dobrym sposobem, jak poprzednie na usunięcie szkodliwego oprogramowania. Większość antywirusów dostępnych jest w Google Play Store. Często jednak antywirus jedynie ostrzega przed użytkowaniem bezpiecznego oprogramowania, niekoniecznie wykrywając zagrożenie.