Gwałtowny wzrost kleszczy, jak je wyjąć i gdzie szukać pomocy?

Z roku na rok w Polsce przybywa kleszczy. Pojawiają nowe odmiany, są coraz większe. Można je spotkać w lesie, parku, ogródku. Wszędzie, gdzie mamy jakieś rośliny. Domeną kleszczy jest wkuwanie się w ludzi i zwierzęta domowe. Jak wyjąć kleszcza?

Większość ludzi przynajmniej raz w życiu miała kleszcza. Najważniejsze, aby najszybciej jak to możliwe pozbyć się kleszcza z naszego ciała. Powód jest bardzo ważny, a zarazem bardzo niebezpieczny. Kleszcze przenoszą boreliozę. Chorobę, która nawet po wielu latach może okazać się dla nas bardzo niebezpieczna.
Jeżeli po spacerze w lesie zobaczymy na swoim ciele przyczepionego do nas kleszcza powinniśmy jak najszybciej udać się do szpitala, przychodni albo pobliskiego punktu medycznego. W takim miejscu wiedzą jak wyjąć kleszcza w sposób profesjonalny i właściwy, aby w naszym ciele nie została główka kleszcza. Otrzymamy także odpowiedni zastrzyk, a czasami antybiotyk, jeżeli zwlekaliśmy z pójściem do lekarza.
Kiedyś w naszym kraju mało osób chodziło z kleszczem do lekarza, a większość sama pozbywała się tego pasożyta z naszego organizmu. Skąd wiedzieli jak wyjąć kleszcza w taki sposób, aby nic się nie stało? Tak naprawdę, metodą prób i błędów. Używali do tego domowej pęsety i jednym szybkim ruchem u nasady wyrywali, wyciągali kleszcza z naszego organizmu. Oczywiście nie otrzymywali wtedy odpowiedniego zastrzyku ani antybiotyku. Niestety do dzisiaj wiele osób na własną rękę wie jak wyjąć kleszcza i sama go sobie wyjmuje nie korzystając z pomocy medycznej.
Innymi osobami, które doskonale wiedzą poprawnie jak wyjąć kleszcza, a nie są lekarzami czy nie pracują w służbie zdrowia są osoby pracujący na co dzień w lesie. Leśniczy, drwale, myśliwi, to osoby, które wiedzą jak wyjąć kleszcza sobie czy koledze, bo po prostu stykają się z tym problemem na co dzień, a nie zawsze jest możliwość szybkiego dotarcia do lekarza.
W okresie wzmożonej ilości kleszczy w naszych lasach w wielu czasopismach i gazetach znajdziemy specjalne poradniki jak chronić się przed kleszczami i co robić jak już nas wybiorą na swoje ofiary. Ważne jest, aby społeczeństwo wiedziało co robić kiedy zobaczą u siebie kleszcza. Szczególnie dzieci, które narażone są bardziej na kleszcze ze względu na swój bardziej aktywny tryb odpoczywania w lesie czy parku.
Innym ważnym problemem odnośnie kleszczy są nasze domowe koty i psy, które również bywają mocno narażone na te pasożyty. Jak wyjąć kleszcza z kota czy psa znajdziemy dużo takich informacji w gazetach i książkach dotyczących opieki nad zwierzętami.
Jednak najlepszą opiekę dla naszych zwierząt znajdziemy u weterynarzy, którzy będą wiedzieli jak wyjąć kleszcza w sposób profesjonalny i taki, aby nasz pies czy kot za bardzo się nie przestraszył.
Już wiemy jak wyjąć kleszcza i gdzie szukać pomocy jak będziemy mieli kleszcza albo nasze zwierzątko domowe. Pamiętajmy jednak, że warto uważać będąc w lesie. Używajmy specjalnych preparatów odstraszających owady i kleszcze, które uchronią nas chociaż częściowo od kleszczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here