Bańki mydlane domowym sposobem

Bańki mydlane to magiczna zabawa dla całej rodziny za grosze. Próby samodzielnego zrobienia płynu w domu jednak nie zawsze się sprawdzają. Jak zrobić płyn do baniek domowym sposobem?

Do zrobienia kolorowych i dużych baniek mydlanych nie wystarczy byle jaki płyn i woda. Ale dobra wiadomość jest taka, że elastyczne, tęczowe bańki, które kochają łapać najmłodsi, można zrobić samemu przy odrobinie wiedzy i doświadczenia. Tajemnicą dobrej mieszanki stanowi kilka chemicznych trików. Jak zrobić płyn do baniek nie wychodząc z kuchni? Oto kilka wskazówek.

Chemia w kuchni. Tajemnice gliceryny

Jeśli głowicie się, jak zrobić płyn do baniek, tak aby przypominały one ogromne, elastyczne bańki we wszystkich możliwych kolorach jakie puszczają animatorzy, odpowiedź jest prosta: gliceryna. Ten niepozorny, znany z lekcji chemii składnik, sprawia że bańki nie pękają i mienią się feerią barw. Kilka kropel dodanych do płynu w zupełności wystarczy, a glicerynę łatwo znaleźć w każdej aptece i kosztuje zaledwie kilka złotych.
Jeśli jednak nie mamy jej pod ręką, nic straconego. Pomocny może okazać się cukier puder. Dodany do płynu także uelastyczni go i wzmocni robione bańki. Dużo zależy też od rodzaju wody jaką mamy w naszym mieszkaniu. Czasem to ona decyduje o tym, czy bańki wychodzą nam czy też nie.

Jaka woda? Jaki płyn?

Jeśli mimo stosowania różnych przepisów i proporcji nie udaje się nam osiągnąć idealnej gęstości, a nasze bańki są bezbarwne i łatwo pękają, problemem może być właśnie zbyt twarda woda. Jeśli mimo to nie poddajemy się i wciąż chcemy posiąść tajemną wiedzę o tym, jak zrobić płyn do baniek, czas wybrać się na zakupy. Przyda się woda destylowana, sprzedawana w pięciolitrowych baniakach, maniakom magicznych zabaw wystarczy na bardzo długo, a jej koszty, w porównaniu z cenami gotowych płynów są o niebo niższe. Ostatni etap to płyn do mycia naczyń. Uliczni animatorzy twierdzą, że z tych dostępnych w sklepach i używanych na co dzień w kuchni sprawdza się tylko jeden, o jabłkowym zapachu. Najważniejsze, żeby dobrze się pienił i nie miał balsamicznej konsystencji. Proporcje płynu do robienia baniek warto przetestować samemu. Jednak jak zrobić płyn do baniek, jeśli planujemy zabawę z bańkami, z większą ilością dzieci w parku bądź ogrodzie? Do takiej zabawy potrzebny będzie nam minimum jeden litr wody. Płyn najlepiej przygotowywać w dużym naczyniu, garnku lub wiadrze, tak aby bez problemu dało się go uzupełnić zanim skończy się zabawa. Na jeden litr wody dodajemy około trzydziestu mililitrów płynu do mycia naczyń oraz piętnaście mililitrów gliceryny. Jeżeli nam jej zabraknie, wystarczy udać się do kuchni. Świetnie zastąpi ją cukier puder, a jeśli go nie mamy zwykły biały cukier. Do naszej bańkowej mikstury wystarczy jedynie łyżeczka. Płyn mieszamy i jest już gotowy do zabawy.

Czym robić bańki?

Oprócz dostępnych w sklepie urządzeń do puszczania baniek, można śmiało spróbować wykonać je samemu. Potrzebne będą do tego stare paletki do badmintona, albo dwa sznurki połączone patykami, pomysłów może być wiele. Mydlane bańki to przede wszystkim zabawa dla kreatywnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here