Niechciana ciąża

Temat założenia i rodzicielstwa to dla wielu osób bardzo trudny temat. Wraz z urodzeniem dziecka zmienia się przecież całe nasze dotychczasowe życie. To bardzo wielka odpowiedzialność, która będzie nam towarzyszyć przez resztę naszych lat. To także ogromne poświęcenie czasu i dość spory wydatek. Najlepiej jest więc, kiedy ciąża jest planowana, a informacja o niej jest oczekiwaną radością i fizycznie jak i psychicznie jesteśmy na nią nastawieni. Kluczowe jest tutaj poczucie bezpieczeństwa oraz możliwości zapewnienia dziecku odpowiednich warunków. Niestety ten idealny scenariusz często jest odmienny od prawdziwych życiowych sytuacji. Niekiedy ciąża jest zaskoczeniem, z którym nie mamy pojęcia jak sobie poradzić. Radość z powiększenia rodziny, może w takich wypadkach przerazić się w stres, strach a nawet załamanie nerwowe.
Szczególnie ciężką sytuacją jest zajście w ciążę bardzo młodych dziewczyn, niekiedy już po pierwszym kontakcie seksualnym. Przyczyn jest wiele, niekiedy jest to za mała świadomość środków antykoncepcyjnych, czy ryzyka z jakim możną się liczyć w przypadku braku lub błędnego ich zastosowania. Jednak bez względu na przyczynę, wiadomość o spodziewaniu się dziecka dla młodej dziewczyny jest niewątpliwym szokiem, szczególnie jeżeli ojciec dziecka nie jest również odpowiednio dojrzały do spełnia się w tej roli i odmawia partnerce wsparcia i pomocy w tych trudnych chwilach. Często w głowach takich przyszłych matek pojawia się wiele wątpliwość. Strach przed powiedzeniem rodzicom prawdy, w obawie o ich reakcje, może spowodować pozostawienie takiej dziewczyny samej sobie z problemem. W takim wypadku nie wie ona, co ma zrobić, urodzenie dziecka najprawdopodobniej będzie wiązało się z koniecznością porzucenia edukacji i kariery, a i może się spotkać z negatywnymi komentarzami zarówno wśród znajomych jak i rodziny. Niestety czasami dziewczyny w takich sytuacjach zaczynają zastawiać się czy w ogóle urodzić to dziecko. W obecnych czasach w internecie można zaleźć informacje dotyczące wszystkiego, w tym również na temat jak poronic i pozbyć się niechcianej ciąży. Najpopularniejszą na to formą jest zarzucie tabletek poronnych. Pomimo zakazanego prawnie sprzedawania takich takich tabletek, wciąż bez większego problemu można nabyć tabletki mające spowodować sztuczne poronienie. Takie tabletki nie tylko są bardzo drogie, ale przede wszystkim szalenie niebezpiecznie. Należy mieć na względzie, że są to specyfiki o niesprawdzonym składzie, często bardzo silne chemiczne. Zażycie takich nieznanych tabletek może doprowadzić nie tylko do poronienia, ale również i do silnego krwotoku, reakcji alergicznej i szeregu innych bardzo groźnych skutków, mogących nawet doprowadzić do śmierci. Niestety niekiedy dochodzi do tragedii przez to, że zdesperowane ciężarne dziewczyny widzą w nich jedyne wyjście z sytuacji. Jak więc temu zapobiec?

Należy przede wszystkim edukować młodzież. Uświadamiać o konsekwencjach i zagrożeniach. Jeżeli zauważymy problem, bezwzględnie rozmawiać i poinformować o wszystkich formach pomocy, a rodzina i osoby najbliższe powinny okazać wsparcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here