Kostka Rubika

Kostka Rubika jeszcze kilkadziesiąt lat była niezwykle popularną zabawką, czy może łamigłówką, które jednak do dzisiaj cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród osób zainteresowanych zagadkami i tak zwanym „speedcubingiem”.

Czym jest kostka Rubika? Jest to zabawka logiczna wynaleziona w latach siedemdziesiątych przez węgierskiego architekta i rzeźbiarza. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sześcian. Na każdej ze ścian znajduje się 9 kwadratów, które należy ułożyć tak, by na każdej ze ścianek znajdowały się pola w jednym kolorze. Z powodu ogromnej popularności tej zabawki, powstały liczne wersje składające się z różnej liczby pól na każdej ściance. O ile kostka 2x2x2 jest prostsza w ułożeniu niż klasyczna 3x3x3, to kostki o pięciu, sześciu, czy nawet siedmiu polach na każdej ścianie sześcianu są już znacznie trudniejsze w ułożeniu. Najbardziej zaawansowani fani tej zabawki mogą również spróbować swoich sił w układaniu innych, już nie w kształcie sześcianu wersji. Występują na przykład „kostki” ośmiościenne czy nawet dwunastościenne. Najtrudniejsze kostki mogą mieć możliwą liczbę kombinacji ułożeń znacznie przerastającą wyobraźnie zwykłego człowieka. Kostka Rubika zainspirowała również wiele innych łamigłówek o podobnej do oryginału zasadzie działania, o przeróżnych poziomach trudności.

Jak ulozyc kostke rubika? Sam wynalazca, Erno Rubik, podobno układał swoją kostkę przez miesiąc. Czy rzeczywiście jest to aż takie trudne? Istnieje ponad 43 tryliony kombinacji różnych ułożeń kostki, jednak pomimo tej gargantuicznej liczby, każdą kostkę można „rozwiązać” w maksymalnie dwudziestu ruchach, często jest to jednak znacznie mniej. Najlepsi zawodnicy zawodów tak zwanego „speedcubingu” są w stanie ułożyć kostkę w czasie nieprzekraczającym 10 sekund zarówno jedną, jak i oboma rękami. Są również bardziej „egzotyczne” kategorie, jak na przykład układanie kostki stopami, czy z zawiązanymi oczami.

Jednak jak ulozyc kostke rubika może zwykły amator? Najbardziej oczywistym sposobem jest próba dogłębnego zrozumienia sposobu działania kostki. Osoby nie mające na to ochoty mogą nauczyć się przeróżnych algorytmów i krok po kroku ułożyć kostkę w ten sposób. Chociaż dorównanie czasom zawodowców i fanatyków wymaga godzin ciężkich ćwiczeń, każdy może nauczyć się w kilka minut rozwiązać tą zagadkę. Ci, którym nie wystarcza klasyczna kostka 3x3x3, mogą zainteresować się innymi, często trudniejszymi łamigłówkami.

Podsumowując, kostka Rubika jest wyjątkowym, popkulturowym fenomenem, cieszącą się ogromną popularnością już pod koniec XX wieku. Warto więc nauczyć się radzić sobie z tą wyjątkowo ciekawą łamigłówką. Jest to rozrywka rozwijająca intelektualnie, a może przerodzić się w ciekawe hobby. Każdy, kto nauczy się już układać klasyczną kostkę, może zwiększyć poziom trudności, i próbować swoich sił przeciwko kostkom 4x4x4, 5x5x5, czy nawet kostkami dwunastościennymi. Wbrew pozorom, za pomocą sposobów dostępnych w internecie, każdy może się dowiedzieć jak ulozyc kostke rubika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here