Kontrastowe zabawki dla niemowląt - sensoryczna frajda

Dbanie o naturalne potrzeby noworodka i niemowlaka nie ogranicza się jedynie do zaspokojenia głodu, potrzeby snu i dbania o higienę malutkiego ciała. Jest to oczywiście podstawa, warunkująca późniejszy, niezakłócony i harmonijny rozwój dziecka. Warto jednak pamiętać również o stymulacji sensorycznej, czyli wspomaganiu rozwoju zmysłów niemowlaka: wzroku, słuchu, dotyku, czy ruchu. Obecnie istnieje szeroki wybór zabawek właśnie dla noworodków. Pamiętajmy jednak, że w okresie pierwszych 6 miesięcy najważniejsze dla dziecka jest zaspokojenie jego potrzeby bliskości. Wszelkie zabawki wspomagające rozwój powinny być dobierane w sposób bardzo przemyślany i dostosowany do wieku.

Rozwój wzroku

Warto zastanowić się nad tym, jak rozwija się wzrok dziecka przez pierwsze pół roku życia. Na pewno nasze postrzeganie świata jest bardzo różne od tego, jakim widzi go niemowlę. Początkowo wzrok nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Oczy noworodka są bardzo wrażliwe na bodźce świetlne oraz nie widzą jeszcze wyraźnych kształtów i kolorów. Dlatego pierwsze zabawki dziecka to właśnie karty i przedmioty stymulujące wzrok. Aby noworodek je widział, muszą być w wyraźnych, kontrastowych kolorach: czarnym, białym i czerwonym. Czarno-białe zabawki dla niemowlaków można wprowadzić już w 4 tygodniu życia. Mogą to być obrazki, książeczki, mobilne zawieszone nad łóżeczkiem, maskotki, lub inne przedmioty umieszczane w zasięgu wzroku dziecka. Tego typu zabawki warto umieszczać po prawej lub lewej stronie maluszka, zamiast bezpośrednio nad jego głową. Można je również zbliżać i oddalać od główki niemowlaka. Tego typu stymulacja wzroku uczy dziecko rozpoznawać granice i kontury przedmiotów, co jest pomocne w późniejszej nauce chwytania i orientacji w przestrzeni.

Zmysł dotyku

Kiedy maluszek zaczyna już chwytać przedmioty, można wprowadzić sensoryczne zabawki stymulujące zmysł dotyku. Wykonane są one z materiałów o różnych fakturach i kształtach, co jest niezwykle ciekawym i interesującym doświadczeniem dla niemowlaka. Dziecko doskonali dzięki nim swoje możliwości manipulacyjne, odkrywa świat oraz własne możliwości. Wpływa na to późniejszy rozwój prawidłowego chwytu, czyli precyzji ruchów dłoni i palców (co jest bardzo ważne w nauce pisania) oraz pewności siebie. Wkładając zabawki do buzi z kolei, maluch masuje swoje dziąsła, co przygotowuje go do okresu ząbkowania. Warto pamiętać, że dziecko uwielbia takie zabawki przekładać z rączki do rączki, gnieść, gryźć, tarmosić, rzucać, uderzać, czy szarpać. Im więcej tego typu czynności się podejmuje, tym lepiej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając kontrastowe zabawki dla niemowląt, warto kierować się w pierwszej kolejności bezpieczeństwem malucha. Pamiętajmy, że dziecko wkłada do buzi wszystko, co damy mu do rączki – w taki sposób bada świat. Zabawki dla niemowląt muszą więc być wykonane z materiałów najwyższej jakości, spełniających wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa, niepowodujących alergii, delikatnych i poddanych rygorystycznym testom. Wszystkie tego typu akcesoria muszą posiadać odpowiednie atesty.

Sklep Moje Bambino posiada w swojej ofercie kontrastowe zabawki dla niemowląt wysokiej jakości, bezpieczne, przyjazne dla wrażliwej skóry maluchów oraz ciekawe i różnorodne. Są to przedmioty naturalnie wspomagające harmonijny rozwój każdego niemowlaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here