Aby złożyć komputer, niezbędne będą podzespoły takie jak:
-obudowa
-nośnik pamięci
-Płyta główna
-Karta graficzna(Może być zintegrowana, oznacza to, że będzie ona w płycie głównej)
-Procesor
-zasilacz
-kości pamięci ram
-Chłodzenie
Oczywiście zaczynamy od obudowy, w której umieścimy wszystkie podzespoły, elementem, który powinniśmy umieścić jako pierwszy w naszej obudowie powinna być płyta głowa. Jednak zanim zainstalujemy płytę główną, warto na samej płycie umieścić już rzeczy, które będą się na niej znajdywać, pozwoli to na większą sprawność.
Na płycie głównej umieszczamy procesor. Jest na niego przygotowane specjalne gniazdo. Umieszczenie procesora jest bardzo proste, w kolejnym kroku musimy posmarować wierzchnią część procesora pastą termoprzewodzącą, a do niej przymocować radiator z wiatrakiem. Radiator odpowiada za odbieranie ciepła z płytki procesora a wiatrak schładza radiator.
Na płycie głównej umieszczamy również kości ram. Najczęściej na płycie znajdują się 4 sloty(gniazda) na kości ram. Ich kolejność oraz to, które sloty wybierzemy jest niemal nieznacząca.
Karta graficzna powinna się znaleźć w gnieździe PCI lub PCI-Experess, które również znajdują się na płycie głównej.
Po założeniu tych podzespołów, możemy spokojnie włożyć płytę główną na swoje miejsce w obudowie.
Wszystkie pozostałe podzespoły mają swoje miejsce w obudowie i ciężko je pomylić. Pod dyski twarde są specjalne tacki do których przykręca się je na sztywno, ze względu na to, że jednak w dysku odbywa się praca fizyczna (płyta magnetyczna, która obraca się 7200 razy na minutę).
Tak samo jest z zasilaczem, jest on umieszczany z tyłu komputera na dole lub u góry. Ma on swój własny wentylator, którym musi być skierowany do tylnej strony, tak aby gorące powietrze było odprowadzane poza obudowę komputera.
Warto pamiętać o tym, aby wszystkie kable i taśmy, którymi będą podłączone dane podzespoły były odpowiednio poukładane w obudowie. Tak aby żaden kabel nie zasłaniał jakiegoś wentylatora, czy dotykał elementów, które mają wysoką temperaturę. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w obudowie jest bardzo ważny aspektem.
Tak naprawdę, jeżeli mamy prosty komputer, bez udziwnień, nie powinniśmy mieć problemy z podłączeniem kabli w odpowiednie miejsca, większość gniazd i końcówek jest robiona w taki sposób, aby można było włożyć je tylko w jedną stronę, lub jeżeli można w obie to znaczy, że nie gra to roli.
Podsumowując temat „jak złożyć komputer” to jest to dość proste i nie musimy od razu wołać do tego informatyka. Ważne jest aby robić to spokojnie.
BARDZO WAŻNE.
Na praktycznych zajęciach ze składania komputera nauczyciele mówią o tym, że powinno się to robić na specjalnej macie anty przepięciowej, jest to po to, aby niczego nie spalić, czasami wystarczy, aby przeskoczyła jedna iskierka i możemy spalić kość ram, a każdy z nas jest naelektryzowany. Oczywiście my w domu takiej maty najprawdopodobniej nie będziemy mieli więc możemy na przykład dotknąć grzejnika zanim zabierzemy się do pracy, ładunki z naszych dłoni powinny przejść na grzejnik.