Prywatne przedszkole

Prywatne przedszkola, szczególnie w dużych miastach, przeżywają istne oblężenie. Powodem jest fakt, iż bardzo wielu rodziców chce, aby ich dziecko uczęszczało do przedszkola już w wieku 3 lat, a nie jak nakazuje ustawa, 6. Prywatne przedszkole może zaoferować dziecku o wiele więcej, niż publiczne. Indywidualne podejście do malucha to coś, czym mogą poszczycić się tego rodzaju placówki. Pytanie, kiedy zapisać dziecko do prywatnego przedszkola?

Prywatne a publiczne

Prywatne placówki powstały z myślą o rodzicach, którzy chcą oddać swoje dzieci pod opiekę najlepszym nauczycielom. Co więcej, niewiele dzieci może liczyć na miejsce w publicznym przedszkolu – dotyczy to w szczególności jedynaków, dzieci poniżej 6. roku życia czy dzieci, których jeden rodzic nie pracuje. Tymczasem w prywatnych przedszkolach maluchy przyjmowane są głównie na podstawie ilości wolnych miejsc. Każda placówka ma prawo do wyznaczenia własnych zasad rekrutacji według swoich potrzeb. Warto jednak pamiętać, że rekrutacja do przedszkoli prywatnych prowadzona jest zazwyczaj przez cały rok, dlatego można zapisać dziecko w dowolnym momencie, oczywiście w miarę dostępności wolnych miejsc. Rekrutacja do placówek publicznych odbywa się raz w roku, wczesną wiosną. Zapisanie dziecka w późniejszych okresie często jest niemożliwe, dlatego jeśli rodzice spóźnią się ze złożeniem dokumentów, muszą czekać na kolejną rekrutację.

Kiedy warto posłać dziecko do przedszkola?

Psycholodzy są zgodni co do tego, że dziecko w wieku powyżej 3. lat powinno spędzać pewną ilość czasu ze swoimi rówieśnikami. Dzięki temu maluch uczy się funkcjonować w grupie oraz przestrzegać reguł w niej obowiązujących. Dlatego też większość rodziców chciałaby, aby ich dziecko zaczęło chodzić do przedszkola jak najwcześniej. Większość pedagogów uważa, że ustawowy wiek 6. lat to zdecydowanie zbyt późno, aby dziecko mogło wyciągnąć cokolwiek z edukacji przedszkolnej, która nie opiera się jedynie na poznawaniu literek czy liczb, ale przede wszystkim na zdobywaniu umiejętności zabawy z innymi, dzielenia się własnymi rzeczami czy poszanowania zachowań i poglądów innych osób.

Więcej informacji: Sprawdź niepubliczne przedszkole npjs.warszawa.pl – poznaj ofertę edukacyjną

Procedury w placówkach prywatnych

Każda placówka prywatna ma nieco inne wymagania dotyczące dokumentacji czy czasu, w którym należy złożyć potrzebne papiery. Podczas rozmowy wstępnej rodzicom zwykle zostaje przedstawiona lista rzeczy, które maluch powinien przynieść ze sobą pierwszego dnia pobytu w przedszkolu. Warto pamiętać, że pierwsze dni dziecka w przedszkolu mogą być trudne, nawet jeśli uczęszczało ono wcześniej do żłobka. Prywatne przedszkola zwykle rozumieją, że na początku dziecko nie będzie chętnie przebywało w nowej grupie, stąd też proponują zajęcia adaptacyjne, w których maluchy mogą uczestniczyć z rodzicami. Co więcej, opiekunowie ciągle obserwują dziecko i ewentualne zastrzeżenia co do zachowania czy postawy malucha od razu zgłaszają rodzicom. Warto także pamiętać, że w prywatnych przedszkolach często mamy realny wpływ na to, co jedzą nasze dzieci. Jadłospis jest bowiem ustalany w porozumieniu z rodzicami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here