Japońska whisky

Whisky należy do grupy niezwykle cenionych alkoholi na całym świecie. Nic więc dziwnego, że powstaje ona w różnych zakątkach globu. Oprócz Europy ważnym ośrodkiem produkcyjnym jest także Japonia. Co warto wiedzieć na ten temat?

Whisky – jak powstała w Europie?

Pierwsze whisky powstało w średniowiecznej Europie. Jeśli wierzyć legendom i podaniom, za ich produkcję odpowiadali iryjscy mnisi już w VII wieku. Mieli oni wytwarzać aqua vitae – wodę życia. Był to napój z produktów fermentacji owoców. Miał on łagodzić różne dolegliwości, a nawet przedłużać życie. Cieszyła się ona dużą popularnością zarówno w Irlandii, jak i Szkocji. Pierwsze wzmianki o wersji już bardziej zbliżonej do współczesnej pochodzą natomiast z XVI wieku. Sam termin „whisky” przyjął się w dwa stulecia później. Do dziś jest on stosowany na całym świecie. Z czasem trunek ten pojawił się też na innych kontynentach. Europejscy imigranci zabrali ze sobą przepis do Ameryki, gdzie powstała zupełnie nowa odmiana tego alkoholu.

Japońska whisky – czym różni się od innych odmian?

Pojawienie się nowych odmian whisky wynikało chociażby z innych warunków naturalnych niż te panujące w Europie. W Ameryce jęczmień zastąpiono kukurydzą i wprowadzono kilka zmian odnośnie leżakowania i destylacji. Tak powstał burbon, który niemal w całości jest produkowany w Kentucky. Do Japonii natomiast whisky dotarła za sprawą Masatakiego Taketsuru. W 1918 roku przyjechał on do Szkocji, by uczyć się produkcji wysokiej jakości whisky. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwoliła mu otworzyć w 1934 roku własną destylarnię. Japońska whisky, mimo że ma stosunkowo krótką historię, zdobyła już uznanie koneserów na całym świecie. Więcej o jej odmianach przeczytasz tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/14-blended-whisky-japonska. Japońska whisky jest w całości produkowana przez jeden koncern. Żadne z tamtejszych destylarni nie wymieniają się whisky. Mimo to powstało jej wiele rodzajów. Do najbardziej znanych zaliczymy chociażby nikka blended whisky oraz Suntory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here