Objawy degeneracji plamki żółtej

Plamka żółta to miejsce na siatkówce oka, które zawiera największe zagęszczenie czopków odpowiadających za ostre widzenie kolorów w świetle dziennym. Plamka żółta jest także odpowiedzialna za widzenie centralne. Jej fotoreceptory zawierają żółty barwnik, co tłumaczy jej nazwę. Dzięki niej można postrzegać ostro i wyraźnie obiekty znajdujące się w środku naszego pola widzenia. Niestety, czasem dochodzi do jej zwyrodnienia.

Jak objawia się zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej (ADM) najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku. Ma dwie formy. Pierwsza z nich, tzw. forma sucha, ma wolny i stopniowy początek. Z kolei ADM wysiękowe (mokre) cechuje się nagłym i ostrym początkiem, dzięki czemu łatwiej jest stwierdzić występowanie choroby. Głównym objawem schodzenia jest utrata centralnego pola widzenia. Staje się ono nieostre i rozmyte, widziane obiekty zaczynają przybierać nierzeczywiste rozmiary i kształty. Z kolei widzenie peryferyjne pozostaje nienaruszone. Inne charakterystyczne objawy to także słaby kontrast, zgaszone barwy, ciemna plama w centrum pola widzenia czy wrażenie delikatnej chmurki przed oczami.

Czy zwyrodnienie plamki żółtej można leczyć?

Leczenie ADM suchego nie jest możliwe. Warto jednak stosować dobre oświetlenie, powiększony druk i szkło powiększając, co poprawia komfort funkcjonowania na co dzień. Stosuje się także lekarstwa w postaci zastrzyków, które skutecznie hamują powstawanie nieprawidłowych naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – minimalizują ryzyko krwotoków podsiatkówkowych. Z kolei dla osób chorujących na suchą postać AMD rekomenduje się operacją laserową. Więcej informacji o AMD znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zwyrodnienie-plamki-zoltej

Jak zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z plamką żółtą, należy zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w produkty z luteiną oraz przeciwutleniacze, tj. witaminy A, C, E i cynk. Bardzo ważne jest, aby zrezygnować z palenia. Świetnym pomysłem jest regularna aktywność fizyczna oraz rezygnacja z produktów bogatych w tłuszcz odzwierzęcy. Trzeba także chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV poprzez stosowanie okularów przeciwsłonecznych bądź specjalnych soczewek kontaktowych, które blokują ponad 98 procent promieniowania UVB i 85 procent promieniowania UVA (więcej informacji na stronie producenta Acuvue.pl). Osoby po 50 roku życia powinny regularnie badać swój wzrok.

Zmiany, do których doszło w wyniku zwyrodnienia plamki żółtej, są nieodwracalnie, dlatego tak bardzo ważne jest, aby zadbać o profilaktykę. Ale nawet w przypadku wystąpienia schorzenia można opóźnić jego rozwój. Należy być więc czujnym na pierwsze objawy choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here