Niezwykłe właściwości nasturcji jadalnej

Medycyna naturalna wykorzystuje właściwości wielu roślin leczniczych. Niewiele z nich ma jednak tak dużo zastosowań co nasturcja jadalna. Znana jest ona już od pokoleń jako roślina, która jest zarówno piękna, jak i niezwykle pożyteczna.

Nasturcja jadalna – jak wygląda?

Nasturcja jest rośliną bardzo łatwą do rozpoznania, a zapewniają to jej kwiaty. Mają one kształt podobny do bratków, a występują w odcieniach intensywnej pomarańczy i żółci. Przyciągają wzrok i sprawiają, że każde pomieszczenie nabiera koloru. Na kwiaty nasturcji należy zazwyczaj poczekać do drugiej połowy lata. Jest jednak na co czekać, bo roślina kwitnie na całej długości swoich pędów, przez co jej pięknych kwiatów nie zabraknie. W polskich warunkach jest to bylina, którą bardzo łatwo hodować. Wyjaśnia to jej popularność zarówno na ogródkach działkowych, jak i w kwietnikach na balkonach w całym kraju.

Nasturcja właściwości i zastosowanie

Wiele roślin jest znanych i używanych w lecznictwie już od wieków. Jednakże w przypadku takim jak nasturcja właściwości lecznicze tej rośliny są tak silne, że polecana jest ona także przez lekarzy, którzy zazwyczaj stronią od rozwiązań medycyny naturalnej. Warto bowiem wiedzieć, że niemalże wszystkie części nasturcji zawierają naturalne antybiotyki. Działają one przede wszystkim na bakterie, które wywołują powszechnie występujące infekcje górnych dróg oddechowych. Dlatego też herbata z nasturcji to doskonały pomysł dla każdego, kogo męczy przeziębienie i pragnie dodać sobie dodatkowej siły na walkę z zarazkami. Oprócz tego dobrze przygotowany napar z nasturcji jadalnej może być stosowany na rany. Działa bowiem odkażająco i przyspiesza gojenie.

Dlaczego warto hodować nasturcję w domu?

Dużo osób sadzi nasturcję ze względu na jej ładne kwiaty, jednakże roślina ta ma znacznie więcej do zaoferowania. Może być bowiem wykorzystywana w każdej kuchni, gdzie świetnie odnajdzie się jako dodatek do sałatek lub kanapek. Nasturcja jadalna ma pikantny smak, który przypadnie do gustu wielu osobom i nada ciekawej nuty w potrawach. Równie smaczne są owoce tej rośliny, które po przygotowaniu w occie mogą służyć jako alternatywa dla kaparów. Jak zatem widać, nasturcja to roślina, którą warto jest zaprosić do każdego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here