Zawód flebologa

Klinika flebologii cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Można śmiało powiedzieć, że flebologia to bardzo szybko rozwijająca się jedna z najbardziej wielodyscyplinarnych dziedzin medycyny. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie zajmuje się lekarz od żylaków. Wpływ ma na to wiele czynników, a wszystkie szczegóły postaramy się przedstawić poniżej.

Czym jest flebologia?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że z języka greckiego pochodzi słowo flebologia. W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to nauka o diagnostyce, profilaktyce oraz leczeniu chorób żył. Choroby układu żylnego dotyczą naprawdę bardzo szerokiego spektrum populacji. Trzeba dodać, że choroby żył występują częściej niż nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca. Bez wątpienia jest to bardzo zaniedbana dziedzina z punktu widzenia edukacji młodych adeptów sztuki medycznej. Leczenie niewydolności żylnej związane jest najczęściej z owrzodzeniami żylnymi oraz powikłaniami, do których należy zakrzepica żylna. W krajach wysoko rozwiniętych bardzo szybko postępuje starzenie się społeczeństw. Pierwsze wzmianki na temat zróżnicowania systemu naczyniowego na część żylną i tętniczą zostały zamieszczone przez Galena, czyli utalentowanego lekarza greckiego pochodzenia i anatoma. Początki współczesnej nauki o naczyniach można datować na wczesne lata XVII wieku.

Układ żylny

Warto podkreślić, że układ żylny ma większą zmienność niż układ tętniczy. Bez wątpienia choroby naczyń żylnych należą do najczęstszych na świecie. Z reguły są to żylaki okolic intymnych, niewydolność żylna kończyn dolnych oraz zakrzepica żylna. Na pierwszej wizycie flebolog Warszawa przeprowadza konsultację flebologiczną. Spektrum diagnozowanych i leczonych chorób układu żylnego jest naprawdę bardzo szeroki. Lekarz od żylaków zajmuje się nie tylko pajączkami naczyniowymi, ale również drobnymi zielonymi poszerzeniami żylnymi. Warto pamiętać, że najgroźniejsza i dość częsta patologia układu żylnego rozpoznawana w czasie konsultacji flebologicznej to zakrzepica żylna. Czasami konieczna jest również interwencja wewnątrzżylna, która polega na podaniu leków rozpuszczających skrzeplinę miejscowo i udrożnieniu naczynia. Teraz powinieneś już wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się flebolog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here