Manekiny są bardzo ważną częścią wyposażenia każdego sklepu odzieżowego, ale także wielu miejsc z biżuterią czy akcesoriami. Warto jednak dobierać je tak, by pozwalały na jak najlepsze zaprezentowanie oferowanego asortymentu.
Rodzaje manekinów sklepowych
Manekiny sklepowe mają na celu ukazanie odzieży w taki sposób, by wyglądała jak na człowieku. Dzięki temu klienci mogą zobaczyć krój i układ materiału, a także sposób, w jaki się zachowuje np. na zgięciach. Jednak manekiny to nie tylko kukły będące przedstawieniem pełnej sylwetki. Manekiny sklepowe to także torsy, głowy czy modele rąk. Do każdego rodzaju asortymentu optymalny będzie inny typ manekina. Do typowo odzieżowych sklepów zwykle wybierane są manekiny całopostaciowe, czasami bez głowy. Do prezentacji biżuterii i dodatków, takich jak bransoletki, często dobrym rozwiązaniem są modele samych rąk – zwłaszcza, jeżeli dany sklep nie posiada w swojej ofercie odzieży. Z kolei bieliznę najczęściej prezentuje się na torsach. Takie manekiny sklepowe zajmują mniej miejsca, niż pełne modele sylwetki ludzkiej, a pozwalają na zaprezentowanie bielizny w ten sposób, że doskonale widać jej krój i właściwości.
Z czego wykonuje się manekiny sklepowe?
Manekiny sklepowe wykonuje się z różnych materiałów i w różnej formie. Często są wykonane z włókna szklanego, wykończone w kolorach nawiązujących do kolorystyki ludzkiego ciała, choć zdarzają się także fantomy z tworzyw sztucznych lub z drewnianymi elementami. Pod względem wyglądu rozróżnia się manekiny na realistyczne i abstrakcyjne. Charakteryzują się szczegółowym wykończeniem mięśni i rysów twarzy, a niektóre tak wiernie naśladują człowieka, że na zdjęciu można je pomylić z żywą osobą.
Sklepowe manekiny abstrakcyjne mają realistyczny kształt i proporcje, jednak nie mają wyraźnie zarysowanych rysów twarzy. Wielu projektantów witryn sklepowych wybiera takie fantomy ze względu na ich elegancki minimalizm oraz na to, że ponieważ nie mają określonych rysów twarzy, nie sugerują typu urody dla danej odzieży.
Wszystkie opisane powyżej typy manekinów sklepowych można obejrzeć np. tu: https://sklep.moremannequins.pl. Warto pamiętać, że rodzajów manekinów jest kilka, a ostateczny wybór właściwego modelu zawsze zależy od rodzaju asortymentu i przestrzeni, jaką dysponujemy.