Audiometria - specjalność każdego laryngologa

Choroby słuchu to chleb powszedni dzisiejszego młodego pokolenia. Powód jest prosty – częste słuchanie głośnej muzyki (np. przez słuchawki) może doprowadzić do poważnych wad słuchu. Aby tego uniknąć, można przeprowadzić proste badanie tego narządu, które zleca laryngolog Katowice.

Czym jest audiometria?

Badanie audiometryczne realizuje praktycznie każda poradnia laryngologiczna katowice. Jego istotą jest przeanalizowanie każdego z uszu pod kątem wrażliwości na fale dźwiękowe o różnej tonacji.

Audiometrię wykonuje się nie tylko w przypadku podejrzenia poważnych wad słuchu. Badanie to realizuje się również w ramach badań okresowych i wstępnych do zakładów pracy. Czasami też pojawia się konieczność zbadania słuchu dziecka, u którego podejrzewa się wady wrodzone narządu słuchu. Wtedy na badanie to kieruje laryngolog dziecięcy katowice. Jak przebiega to badanie i jak prezentowane są jego wyniki?

Audiometria – przebieg badania

Badanie audiometryczne, na które kieruje poradnia laryngologiczna, musi mieć miejsce w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu.

To pomieszczenie składa się z dźwiękoszczelnych ścian, wewnątrz których umieszczone są specjalne słuchawki wraz z przyciskiem. Poprzez słuchawki (po odpowiednim przygotowaniu narządu słuchu) można dosłyszeć tony dźwiękowe o różnej częstotliwości. Po ich „wychwyceniu” przez narząd słuchu, uczestnik badania naciska specjalny przycisk, z którego sygnał rejestrowany jest w kabinie osoby realizującej badanie (czyli np. przeszkolonej pielęgniarki).

Odczyt wyników

Jeśli badanie zlecił laryngolog katowice, wyniki (które podane są w postaci audiogramu) są przekazywane właśnie temu specjaliście.

Audiogram jest sporządzony dla każdego z uszu osobno. Dzięki temu np. laryngolog dziecięcy katowice ma świadomość zakresu ewentualnej wady słuchu. Wyniki badań przechowuje z kolei poradnia laryngologiczna katowice, do której pacjent ma obowiązek udawać się co jakiś czas, w celu realizacji dalszych badań i ewentualnego leczenie.

Podsumowanie

Audiometria to profesjonalne badanie słuchu, dzięki któremu specjaliści w poradni laryngologicznej mogą podjąć się dalszego leczenia pacjenta. W zasadzie jest to jedno z podstawowych i najważniejszych analiz medycznych, które stanowią podstawę dalszego procesu dochodzenia do zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here