Jak zadać o ogród na początku wiosny

Z reguły podstawową radą dla początkujących ogrodników jest to, aby pracę w swoim ogródku zacząć zaraz po tym, jak zniknie z niego ostatni śnieg. Jest to idealny moment na wyrównanie przekopanej jesienią ziemię, wytyczenie grządek w warzywniaku, rozpoczęcie „walki” z chwastami oraz zakupami nasion i sadzonek. Przyjrzyjmy się więc najważniejszymi rzeczom, o których powinien pamiętać ogrodnik na początku wiosny, czyli na przełomie lutego i marca.

Aby przygotować się do nowego sezonu, na jesień powinniśmy przekopać glebę w warzywniaku i pozostawić ja na zimę, aby mogła nabrać wilgoci i poprawić swoją strukturę. O ile to możliwe możemy skorzystać z obornika lub kompostownika, dzięki którym możemy wypełnić glebę pożytecznymi nawozami organicznymi. Innym sposobem na poprawienie jej jakości jest wykorzystanie nawozów potasowych oraz fosforowych.

Zadbajmy o ziemię już wcześniej

Wiosną dobrze wykorzystać jeszcze kilka składników poprawiających jakość gleby. Największy wpływ na jej żyzność ma azot, ale nie warto zapominać także o wapniu, magnezie oraz dodatkowej „porcji” fosforu i potasu, jeżeli jesienią nie zastosowaliśmy zbyt dużej ilości. Trzeba również pamiętać, że w przypadku stosowanie nawozów, zasada „im więcej, tym lepiej” może być najgorszą z możliwych. Nawozy stosujemy z umiarem, około 2-3 tygodniu przed rozpoczęciem siewów. Przed samymi siewami możemy dodatkowo zastosować obornik lub kompost. Unikać warto z kolei ponownego przekopywania ziemi, aby nie doprowadzić do zbyt dużego przesuszenia gleby. Wyjątkiem jest sytuacja, w której warto ponownie obsuszyć i przewietrzyć glebę, występuje, kiedy jest ona bardzo mokra po deszczowej zimie. Zanim rozpoczniemy siew, musimy starannie wyrównać grządki, ponieważ nierówny teren może doprowadzić do pozostawania wody w rowkach, a w konsekwencji do gnicia nasion.

Sprawdzamy efekty siewów zimowych

Sprawdzamy efekty siewów zimowych

Niektóre nasiona roślin jednorocznych i warzyw można wysiewać już zimą. Takie gatunki już wczesną wiosną zaczynają kiełkować i nabierać wilgotności, co znacznie przyśpiesza otrzymanie plonów. Taka metoda nie może być oczywiście stosowana w przypadku każdej rośliny, a jej powodzenie zależy od przebiegu zimy, jakości nasion oraz pogody na początku wiosny. Jedynym zagrożeniem dla roślin, kiedy zaczniemy wczesny wysiew, jest nagły powrót zimy, dlatego ogrodnicy powinni szczególnie śledzić zmiany w warunkach pogodowych oraz prognozy na najbliższe tygodnie. Jeżeli temperatura w nocy przez długi czas pozostaje poniżej zera, powinniśmy stosować specjalne osłony, które następnie zdejmujemy następnego dnia rano.

Nagły powrót przymrozków jest najbardziej szkodliwy dla roślin ozdobnych, ponieważ to one w pierwszej kolejności nie wytrzymają ciężkich warunków atmosferycznych. Oznacza to, że z wysiewem większości roślin powinniśmy czekać aż do momentu, kiedy ziemia obeschnie i stanie się nieco cieplejsza niż w zimie i na pierwszym etapie musimy pamiętać o stosowaniu osłonek. Przy niskiej temperaturze możemy pozostawiać je na cały dzień. Sadzonki i nasiona warto kupić w sklepie internetowym  Gardenowo, ponieważ daje to gwarancje korzystnych cen oraz jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here