Jak każdy hodowca rybek, również ja stanąłem przed typowymi problemami: jak dobrać odpowiednią karmę, która zagwarantuje rybkom zdrowie, dostarczy wszystkich potrzebnych składników oraz nie naruszy wodnego ekosystemu. Testując poszczególne dostępne karmy, dość szybko zauważyłem, jak rozmaity mogą mieć wpływ zarówno na kondycję rybek, jak i na jakość wody w zbiorniku. Poniżej dzielę się swoim doświadczeniem początkującego hodowcy – podpowiadam jaki typ karmy dla rybek można stosować oraz jakie błędy żywieniowe są popełniane przez początkujących hodowców.
Jak poprawnie odżywiać rybki? Czyli w poszukiwaniu idealnej rybiej diety
Żywienie rybek wydaje się zadaniem dość łatwym. Wystarczy umieścić wybrany pokarm w akwarium, a rybki same się nim zajmą – tak myśli wielu początkujących hodowców. Niestety, są to tylko pozory. W rzeczywistości, pokarm dla rybek należy nie tylko stosować zgodnie z określonymi regułami rybiej diety, ale także wybierać po dokładnym namyśle. Zacznę od tego, że wśród dostępnych produktów znajdziesz pokarm o różnej konsystencji i formie: tabletki, płatki, granulat, pokarm żywy, liofilizowany oraz liczne inne.
Wybór konkretnego nie jest sprawą dowolną. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na preferencje i wymagania konkretnych gatunków. Jak wielu początkujących hodowców, nie zdawałem sobie sprawy, że ryby mogą żerować w różnych częściach akwarium – na jego dnie, przy powierzchni lub w toni. Dostępne karmy można podzielić właśnie według kryterium miejsca ich spożywania.
Karma karmie nierówna – kilka słów o dostępnych produktach
Dla rybek żerujących przy tafli wody najlepszym wyborem są karmy utrzymujące się na jej powierzchni. Polecam szczególnie sięgnąć po mieszanki płatków, o wysokiej zawartości składników odżywczych oraz różnym rozmiarze cząstek. Jest to wybór optymalny – niezależnie od wielkości otworów gębowych, wszystkie rybki powierzchniowe będą mogły się nim nasycić.
Dla rybek żerujących przy dnie dobrym wyborem są tabletki. Te niewielkie produkty o kształcie pastylek powoli rozpuszczają się, ułatwiając ich podgryzanie przez rybki. Za ich pomocą można też tworzyć strefy pokarmowe – przyklejając na przykład do szyby w tym samym miejscu każdego dnia.
Granulat sprawdza się idealnie dla rybek odżywiających się w toni. Granulat może utrzymywać się na powierzchni wody i powoli opuszczać na jego dna. Do pozostałych typów karmy należą: suszone rozwielitki, produkty liofilizowane, pokarmy żywe, larwy owadów, rureczniki, oczliki, muszki owocówki.
Najczęstsze błędy początkujących hodowców
Pierwszym najczęściej popełnianym błędem jest wybór taniej karmy o niskiej zawartości składników odżywczych oraz źle dopasowanej do potrzeb rybek. W sklepie Aquael znalazłem dobrą karmę dla rybek, którą stosuję do dzisiaj. Warto zamawiać jej większe ilości, co pozwala obniżyć koszt zakupu oraz zaopatrzyć się na przyszłość.
Drugim częstym błędem jest niewłaściwe porcjowanie kary. Nie należy przesadzać z jej ilością, co mogłoby skutkować przejedzeniem rybek bądź też zanieczyszczeniem wody. Niedobór karmy również źle wpływa na hodowlę. Rybki zaczynają wówczas konkurować o dostęp do karmy i mogą się stać agresywne.
Karmę należy też podawać regularnie, o tej samej porze. Najlepiej, robić to raz dziennie, lub dwukrotnie – rano i wieczorem. Nie należy karmić zbyt często, gdyż rybki same powinny decydować jaką ilość pokarmu zjedzą.