paleta

Palety są niezbędne w czasie transportu. To dzięki nim załadunek i rozładunek towarów jest znacznie łatwiejszy. Dlaczego warto wykorzystywać palety z tworzywa sztucznego, a nie drewniane?

Waga ma znaczenie

Palety z tworzywa od dłuższego już czasu konkurują z tradycyjnymi paletami drewnianymi. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale nie można zapomnieć o największej zalecie palet z tworzywa – są lekkie.

Drewno jest materiałem ciężkim. Palety drewniane, które nasiąkną wodą w czasie transportu są jeszcze cięższa. Palety z tworzywa są lekkie, co nie znaczy, że delikatne.

Palety z tworzywa sztucznego wykonane są z polietylenu lub polipropylenu, są to materiały lekkie, ale ich żywotność jest kilka razy dłuższa niż palet drewnianych.

Czystość

Palety z tworzyw sztucznych można bez problemu wyczyścić. Można myć je wodą pod ciśnieniem, a gdy paleta jest wyjątkowo brudna można użyć ogólnodostępnych środków chemicznych.

Warto również pamiętać, że palety z tworzyw można czyścić przy pomocy pary. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przemyśle spożywczym, gdzie higiena jest niezmiernie ważna.

Standaryzacja rozmiarów

Palety z tworzyw sztucznych mają takie same rozmiary, które określone są wytycznymi unijnymi. Dlaczego ma to tak duże znaczenie?

Nie każda firma transportuje swoje towary wyłącznie w kraju. Firmy, które zajmują się transportem wewnątrzunijnym mogą mieć pewność, że paleta będzie pasowała do wózków widłowych, zmieści się na statek, czy zajmie mało miejsca w magazynie. Dzięki maksymalnemu wykorzystaniu miejsca w czasie transportu można znacznie obniżyć jego koszty.

Warto również pamiętać, że palety z tworzyw, które zostały rozładowane, można ułożyć jedna na drugiej. Mają one specjalne wypustki w dnie, które zahaczają się o siebie. Dzięki temu powstaje konstrukcja stabilna i bezpieczna. Miejsce w magazynie się zwalnia, a magazyn staje się przejrzysty.

Ekologia również jest ważna

Często słyszymy, że plastik jest materiałem, który ma zły wpływ na kondycję naszej planety. Ale czy na pewno jest to zgodne z prawdą?

Palety z tworzyw mogą służyć w firmie nawet 10 lat. Warto również wiedzieć, że gdy ulegną zniszczeniu zostają poddane recyclingowi i powstaje z nich kolejna paleta. Dzięki temu tworzywa sztuczne nie trafiają do środowiska naturalnego, ale są w obiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here