Jak wybrać wędkę spławikową

Wędkarstwo spławikowe jest powszechnie uważane za jedną z najprostszych form połowu ryb. Jest bardzo popularne, ponieważ uczy podstaw wędkowania i cierpliwości, ale też nie wymaga na początek ogromnych umiejętności. Jednym z najważniejszych wyborów, jakie jednak należy podjąć na pierwszym etapie, jest zakup odpowiedniej wędki spławikowej. Poznaj ich rodzaje i dobierz swoją ulubioną.

Wędka typu bat

Pierwszym typem wędki spławikowej, na który warto zwrócić uwagę, jest bat, czyli najprostszy rodzaj wędki, stosowany przy metodzie pełnego zestawu. W wędzisku nie ma kołowrotka, nie ma też przelotek. Jest to jednak wędka, w której możemy wyróżnić na szczytówce łączniki, służące do łączenia żyłki i wędziska. Dzięki temu unikamy w pełni plątania się żyłki, co oznacza, że jest to jedna z najbardziej komfortowych wędek dla osób początkujących.

Wędka typu bat może mieć bardzo różne rozmiary, od krótkich aż po długie. Zazwyczaj jest to jednak wędka dość elastyczna i bardzo lekka, dzięki czemu umożliwia łatwe zarzucanie przynęty na dużą odległość. Z całą pewnością będzie to ułatwienie dla każdego, komu zależy na lekkiej i szybkiej nauce.

Wędka uklejówka

Drugim typem wędki, na jaką warto zwrócić uwagę, jest tzw. uklejówka. Jest to rodzaj wędki teleskopowej, zazwyczaj wykonanej z włókna węglowego. Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wysoką elastycznością, a także możliwością wyboru spomiędzy kijów o różnych długościach. Szczególną cechą uklejówek jest wyprofilowany profil i bardzo ciasno złączone elementy teleskopu.

Wędki bolonki

Wędki spławikowe bolonki to przykład wędek wyposażonych w przelotki i kołowrotki. Zazwyczaj jest to wędka przeznaczona do dalekich połowów z silnym nurtem wody. Może być dostosowana do ciężkich spławików, dlatego wykazuje się bardzo dużą odpornością.

Wędka typu match

Match to ciekawa metoda połowu, która przypomina nieco sposób boloński, choć w tym przypadku szczytówka i żyłka znajdują się w wodzie. Są to też znacznie krótsze od bolonek wędki, których rozmiar zazwyczaj nie przekracza 4,5 m. Wędki spławikowe typu match (angielskie) odznaczają się przy tym elastycznością, która musi pochłonąć siłę walczącej ryby.

Wędka typu tyczka

Ostatni rodzaj wędki spławikowej, o której warto wspomnieć, to tak zwana tyczka. Za jej pomocą łowi się zestaw skrócony i zazwyczaj jest stosowana przez doświadczonych wędkarzy oraz profesjonalistów. Jest wytrzymała, mocna i wykonana z najwyższej jakości elementów. Doskonale nadaje się do łowienia w rzekach i kanałach.

Którą zatem wybrać?

Zastanawiasz się, w jaki sposób masz więc wybrać wędkę spławikową? Musisz przede wszystkim zastanowić się, jaka metoda połowu będzie ci odpowiadać. Dopasowując do niej wędkę, z całą pewnością uda ci się osiągnąć założone rezultaty i schwytać ciekawe okazy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here