Recenzja książki

Przeczytałeś jakąś ciekawą książkę i chciałbyś napisać jej recenzje na blogu? A może skończyliście omawiać lekturę na zajęciach języka polskiego i nie wiesz jak napisać recenzję książki?

Przede wszystkim przeczytaj książkę. Ciężko jest pisać o czymś, z czym nie miało się bliższego kontaktu. Streszczenie czy opracowanie dostępne w internecie to nie to samo co książka i po przeczytaniu takiego skrótu twoja opinia na temat książki może być krzywdząca. W książce liczy się nie tylko treść, o której możesz przeczytać w streszczeniu, ale również styl autora. Często nie czytając książki tracisz barwne opisy przyrody, żywe opisy bitew czy też zabawne lub pouczające dialogi.

Jeżeli już przeczytałeś książkę to zastanów się co ci się w niej podobało oraz co nie przypadło Ci do gustu. Ważne jest też co sądzisz o głównym bohaterze i jego przygodach. O stylu napisania książki także. Czy książkę przeczytałeś z zapartym tchem od deski do deski czy musiałeś się do tego zmuszać? Jeżeli przeczytałeś poradnik możesz ocenić czy rady były podane w sposób jasny i zrozumiały, czy książka zawierała infografiki ułatwiające zrozumienie. Warto zastanowić się też czy książka cię czegoś nauczyła i czy niosła jakieś przesłanie. Jeśli znalazłeś w niej morał, zapisz go sobie i wykorzystaj w recenzji.

Przejdźmy do pisania pracy. Recenzja szkolna jest dłuższą formą wypowiedzi pisemnej. Niezależnie czy piszesz ją do szkoły czy na bloga, pamiętaj o podstawowych zasadach. Recenzja powinna być zgodna z zasadami stylistycznymi, poprawna językowo, stylistycznie ortograficznie i gramatycznie. Jeżeli masz problem z ortografią to sięgnij po słownik ortograficzny. Dobrze jest też korzystać ze słownika synonimów, ponieważ nie powinno się w takiej wypowiedzi pisemnej używać języka potocznego. Przykładowo słowo ‚fajny’ nie powinno pojawić się w twojej pracy. W słowniku synonimów łatwo znajdziesz zastępstwo, a twoja praca będzie urozmaicona.

Pamiętaj o konstrukcji recenzji. Recenzja składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Wstęp wprowadza czytelnika w tematykę twojej pracy. Możesz podać w nim tytuł recenzowanej książki czy krótką informację o autorze. W notce o autorze może pojawić się też informacja, co zainspirowało go do napisania tej książki lub ważne wydarzenie, które mogło na to wpłynąć. W rozwinięciu podajesz najwięcej szczegółów. Pamiętaj, żeby nie opisywać całej historii zawartej w książce. Wtedy byłoby to streszczenie. Każde swoje zdanie uargumentuj odpowiednio. Nie pisz ‚podobała mi się, bo tak’. Zawsze lepiej napisać chociażby tak ” książkę czytało mi się bardzo ciężko i było to dla mnie męczące, ponieważ autor używa archaicznego języka, który jest dla mnie niezrozumiały, na dodatek w powieści dominują rozległe opisy, które sprawiają, że powieść nie jest wartka” niż „głupia była ta powieść”. W recenzji możesz ocenić także bohaterów i ich postępowanie. Możesz przytoczyć też parę wątków, które przypadły ci do gustu lub które ci się nie spodobały. W zakończeniu podsumuj swoje zdanie i dobierz do niego odpowiedni argument. Napisz czy polecasz książkę innym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here