poziom cukru

Badania krwi, nawet te podstawowe pomagają często zdiagnozować problemy ze zdrowiem. Choroby, a przynajmniej wiele z nich wykryte w odpowiednim momencie pozwala na całkowite wyleczenie. Jednym z podstawowych badań krwi, do którego nie potrzeba nawet wizyty w przychodni jest badanie poziomu cukru we krwi. Do wykonania tego badania wystarczy posiadanie najzwyklejszego urządzenia czyli glukometru. Glukometr można kupić za kilkadziesiąt złotych w sklepach internetowych, a czasem nawet w aptece. Jeśli nie ma możliwości dokonania zakupu internetowego, a apteka nie dysponuje takim sprzętem, można pokusić się o zamówienie w aptece tego urządzenia z późniejszą dostawą.
Prawidłowa ilość cukru we krwi nie powinna przekraczać stu jednostek. Nieznaczne przekroczenie normy nie jest jeszcze powodem do paniki. Często wynika z nieodpowiedniej diety lub niezdrowego trybu życia. Warto też pamiętać żeby cukier mierzyć regularnie i na czczo. Jeden niepoprawny wynik może być wynikiem tego, że wieczorem poprzedzającym badanie zostały spożyte tłuste potrawy albo takie, które zawierają wysokie ilości cukru. taka sytuacja jest zupełnie niegroźna.
Kiedy jednak badania regularnie wykonywane wykazuje, że poziom cukru we krwi jest podwyższone należy wtedy rozpocząć działania zmierzające do obniżenia jego poziomu. Więc jak obniżyć poziom cukru we krwi? Najbardziej podstawowym sposobem jest dostosowanie diety do nowych potrzeb. Za poziom cukru we krwi odpowiada trzustka i to dieta skupiona na potrzebach trzustki powinna zmierzać do obniżenia poziomu cukru we krwi.
Jaka więc dieta pomaga to zrobić, otóż dietetycy i lekarze zalecają unikanie cukrów prostych. Cukry proste znajdują się w owocach, białym i brązowym cukrze oraz słodzie. Należy ich unikać dlatego, że uwalniają się one bardzo szybko i bardzo szybko podwyższają poziom cukru we krwi. Należy więc spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, z których cukry uwalniają się powoli i stopniowo, nie skutkują podwyższeniem poziomu cukru we krwi. Produktami o niskim indeksie glikemicznym są zboża i produkty mączne (makarony), warzywa oraz rośliny strączkowe. Spożywanie produktów z tych grup pomaga obniżyć poziom cukru we krwi i co za tym idzie działa pozytywnie na ludzkie zdrowie.
Jak obniżyć poziom cukru we krwi kiedy dieta nie pomaga? Warto także zacząć się ruszać. Ćwiczenia fizyczne, w każdej formie, nawet zwykły spacer, pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. Nie bez przyczyny ktoś kiedyś powiedział, że w zdrowym ciele zdrowy duch.
Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów warto skorzystać z porady lekarskiej, lekarz może wydać dyspozycję dalszych badań i przepisać środki farmakologiczne, które prowadzą do obniżenia poziomu cukru we krwi. Takim środkiem jest insulina, która odpowiednio dawkowana pozwala utrzymywać cukier w odpowiedniej wysokości. Warto wiedzieć, że w czasie kuracji środkami chemicznymi nie powinno się rezygnować z odpowiedniej diety i ruchu. Holistyczne podejście do problemu może zapobiec rozwojowi choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here