Medycyna sportowa dopiero zaczyna się rozwijać w naszym kraju. Nie ma jednak wątpliwości, że jest konieczna. Dotychczas stosowana była w przypadku sportowców, a lekarz medycyny sportowej zajmował się głównie ich kwalifikacjami do zawodów czy w ogóle możliwości uczestniczenia w treningach. Dzisiaj zakres pracy takich medyków jest znacznie szerszy.
Czym zajmuje się lekarz medycyny sportowej?
Rzeczywiście, medycyna sportowa to głównie opieka nad sportowcami, ale nie tylko w ramach ich kwalifikacji wedle określonej dyscypliny sportowej. Lekarze o tej specjalizacji zajmują się także ich leczeniem w razie kontuzji – do takich zalicza się na przykład zwichnięcie barku, kontrolują na bieżąco ich stan zdrowia, poddają badaniom antydopingowym.
Lekarz medycyny sportowej dla amatorów
Co więcej, z medycyny sportowej mogą, a nawet powinni korzystać również sportowcy-amatorzy. Każdy, kto tylko chce rozpocząć aktywność fizyczną, w pierwszej kolejności powinien udać się do lekarza o tej specjalizacji. Przeprowadzone wtedy zostaną podstawowe badania, które wyeliminują ewentualne przeciwwskazania do czynnego uprawiania sportu. Lekarz skontroluje także stan zdrowia i kondycję pacjenta, wyda zalecenia, a nawet ustali właściwą dietę. Nie ma wątpliwości, że medycyna sportowa dla amatorów jest doskonała w ramach działań profilaktycznych. Mogą z niej korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją sportową karierę.
Gdzie znaleźć lekarza medycyny sportowej?
Pamiętajmy, że lekarz medycyny sportowej to nie tylko ortopeda, chociaż rzeczywiście jest to najczęściej realizowana w tym zakresie specjalizacja. Znajdziemy go w kwalifikowanej przychodni, ale te działające na NFZ funkcjonują w wystarczającej ilości. Medycyna sportowa najczęściej rozwijana jest w prywatnych klinikach i to do takich warto się zgłaszać. To przede wszystkim te ortopedyczne, ale medycy od medycyny sportowej to również specjaliści kardiolodzy czy do spraw żywienia.