Lekarz medycyny sportowej – kiedy warto go odwiedzić?

0
891

Medycyna sportowa dopiero zaczyna się rozwijać w naszym kraju. Nie ma jednak wątpliwości, że jest konieczna. Dotychczas stosowana była w przypadku sportowców, a lekarz medycyny sportowej zajmował się głównie ich kwalifikacjami do zawodów czy w ogóle możliwości uczestniczenia w treningach. Dzisiaj zakres pracy takich medyków jest znacznie szerszy.

Czym zajmuje się lekarz medycyny sportowej?

Rzeczywiście, medycyna sportowa to głównie opieka nad sportowcami, ale nie tylko w ramach ich kwalifikacji wedle określonej dyscypliny sportowej. Lekarze o tej specjalizacji zajmują się także ich leczeniem w razie kontuzji – do takich zalicza się na przykład zwichnięcie barku, kontrolują na bieżąco ich stan zdrowia, poddają badaniom antydopingowym.

Lekarz medycyny sportowej dla amatorów

Co więcej, z medycyny sportowej mogą, a nawet powinni korzystać również sportowcy-amatorzy. Każdy, kto tylko chce rozpocząć aktywność fizyczną, w pierwszej kolejności powinien udać się do lekarza o tej specjalizacji. Przeprowadzone wtedy zostaną podstawowe badania, które wyeliminują ewentualne przeciwwskazania do czynnego uprawiania sportu. Lekarz skontroluje także stan zdrowia i kondycję pacjenta, wyda zalecenia, a nawet ustali właściwą dietę. Nie ma wątpliwości, że medycyna sportowa dla amatorów jest doskonała w ramach działań profilaktycznych. Mogą z niej korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją sportową karierę.

Gdzie znaleźć lekarza medycyny sportowej?

Pamiętajmy, że lekarz medycyny sportowej to nie tylko ortopeda, chociaż rzeczywiście jest to najczęściej realizowana w tym zakresie specjalizacja. Znajdziemy go w kwalifikowanej przychodni, ale te działające na NFZ funkcjonują w wystarczającej ilości. Medycyna sportowa najczęściej rozwijana jest w prywatnych klinikach i to do takich warto się zgłaszać. To przede wszystkim te ortopedyczne, ale medycy od medycyny sportowej to również specjaliści kardiolodzy czy do spraw żywienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here