Jak płacić podatki?

Popularne powiedzenie, podobno mające za sobą ponad dwa tysiące lat tradycji, bo pochodzi ze starożytnego Rzymu, mówi o tym, że na świecie są pewne tylko dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest śmierć, a drugą – podatki. Kiedy rozpoczynasz swoją pierwszą w życiu pracę na pewno nie będziesz wiedzieć, jak sobie poradzić z tym obowiązkiem. Być może zatem parę słów wyjaśnienia pozwoli na lepsze odnalezienie się w świecie dorosłych osób, które podatki muszą płacić.

Pamiętasz może historię słynnego amerykańskiego gangstera, Ala Capone? Facet, który z zimną krwią wydawał wyroki śmierci, przekupywał najwyższych urzędników miejskich w Chicago i właściwie w rzeczywistości rządził w mieście i poza jego granicami, który zarabiał miliony dolarów rocznie, poszedł do więzienia właśnie za podatki. Ta historia pokazuje, że z urzędem skarbowym naprawdę wygrać jest rzeczą niemożliwą, zwłaszcza że w naszym polskim systemie nadal to naczelnik danego urzędu skarbowego jest tak naprawdę ostateczną wyrocznią, gdyż to do niego należy interpretacja przepisów prawnych, na mocy których ogłoszony jest ten lub inny wyrok.

Wchodząc na stałe w system podatkowy musisz jeszcze pamiętać o jednej kardynalnej zasadzie, która obowiązuje także w innych sprawach związanych z prawem. Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności – oto naczelna zasada. Nie możesz powiedzieć „nie wiedziałem” i uważać sprawy za wyjaśnioną. Jeśli spowodujesz wypadek zbyt szybko prowadząc samochód to również nie użyjesz w tym wypadku tego rodzaju wymówki, prawda? Co zatem należy pamiętać, by nie dopuścić do zaległości powstałych w wyniku niedotrzymania terminów w urzędzie skarbowym.

Przede wszystkim, jeśli podejmiesz pracę na pełen etat, nie musisz się martwić. W zasadzie, jeśli utrzymujesz się z jednego etatu i nie masz jeszcze własnej rodziny to naprawdę cała sprawa jest wręcz banalnie prosta. Zwyczajnie wystarczy przepisać zeznanie podatkowe jakie otrzymasz od pracodawcy do odpowiedniego wniosku PIT i sprawa jest zasadniczo załatwiona. To oczywiście wersja najłatwiejsza, przy tym musisz się wcześniej zorientować jaki urząd skarbowy będzie odpowiedni dla ciebie.

Jest też i tak, że wiele osób dziś pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych, często jest to wiele zleceń, dlatego też sprawa się komplikuje. Zasadniczo jest tak, że zależność jest dość prosta – im więcej umów i zleceń tym trudniej jest wypełnić odpowiednie zeznanie podatkowe w odpowiednim urzędzie skarbowym, w którym musisz złożyć swoje deklaracje.

Jeśli zatem jesteś w tego rodzaju sytuacji, musisz naprawdę zwracać uwagę na to, co i gdzie, w którą rubrykę, wpisujesz. Boisz się popełnić błąd? To nic dziwnego, wiele osób nie radzi sobie z tego rodzaju zadaniem. Dlatego też jest wygodne rozwiązanie, przy pomocą którego możesz łatwo i szybko rozliczyć swoje zeznanie podatkowe. Wiele fundacji oferuje tego rodzaju oprogramowanie, bez większego wysiłku znajdziesz coś odpowiedniego w sieci. Przekonasz się, że to nie jest nic skomplikowanego, a sam proces płacenia podatków nie będzie taki uciążliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here