Jak często wymieniać filtr paliwa?

0
370

W pojazdach mechanicznych stosowanych jest wiele różnych typów części. Niektóre z nich są małe i często lekceważone przez użytkowników samochodów, podczas gdy odgrywają one bardzo istotne role. Do ich grona zaliczane są różne elementy filtrujące, takie jak na przykład filtry paliwa. Regularna wymiana tych komponentów ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu.

Trzeba pamiętać, że nawet wysokiej jakości paliwo, pochodzące ze sprawdzonych i renomowanych stacji, nigdy nie jest idealnie czyste. Zawiera więc różnego rodzaju cząstki organiczne czy też pyły oraz inne zanieczyszczenia. Dodatkowo znajduje się w nim sporo wody. Takie zanieczyszczenia stanowią spore zagrożenia dla silników zasilanych paliwem. Zadaniem filtra paliwa jest skuteczne oczyszczanie paliwa z cząstek stałych i nadmiaru wody, dzięki czemu nie będzie ono zagrażać jednostce napędowej.

Kiedy konieczna jest wymiana filtra paliwa?

Zdaniem ekspertów i fachowców z branży motoryzacyjnej, filtr paliwa powinien zostać wymieniony za każdym razem podczas przeglądu pojazdu, czyli mniej więcej co 20 tysięcy pokonanych kilometrów. Producenci z kolei twierdzą, że jednego filtra można używać nawet przez 100 tysięcy kilometrów. Większa częstotliwość wymiany ma zapobiegawczy charakter i warto tak postępować, tym bardziej, że cena filtra oraz jego wymiany nie jest wysoka. Oczywiście absolutnie niedozwolone jest stosowanie filtra dłużej niż zaleca to producent. Wówczas może dojść do jego zatkania i różnych poważnych problemów z tym związanych.

Jakie mogą być konsekwencje zwlekania z wymianą filtra paliwa?

Na początku skutki jazdy z niesprawnym i zatkanym filtrem nie są zauważalne. Po pewnym czasie jednak narastają. Do najgroźniejszych skutków zwlekania z wymianą filtra paliwa można zaliczyć poniższe problemy:

  • korozja silnika wywołana nadmierną ilością wody w jednostce napędowej,
  • uszkodzenia wtryskiwaczy w pojazdach wyposażonych w bezpośredni wtrysk,
  • uszkodzenia tłoków oraz innych elementów jednostki napędowej spowodowane zanieczyszczeniami dostającymi się do silnika wraz z paliwem,
  • zapowietrzenie układu paliwowego ze względu na niemożliwy przepływ.

Szukasz sprawdzonego serwisu samochodowego, który wymieni filtr paliwa w Twoim aucie?

Wybierz z której miejscowości tylko chcesz:  Warszawa, Kraków, PoznańŁódź  Gdańsk

Od czego zależy okres żywotności filtra paliwa?

Warto pamiętać, że trudno jest określić dokładny okres żywotności filtra paliwowego, dlatego zalecane jest jego zapobiegawcze wymienianie przy każdym przeglądzie co około 20 tysięcy kilometrów. Filtry w różnych markach i modelach różnią się od siebie i to również ma wpływ na okres ich eksploatacji. Czas żywotności filtra zależy od kilku czynników, takich jak na przykład:

  • rodzaj paliwa – nie jest to regułą, ale w większości przypadków filtry w silnikach diesla charakteryzują się krótszym okresem żywotności w porównaniu z filtrami stosowanymi w samochodach z silnikami benzynowymi,
  • jakość filtra – chodzi tu przede wszystkim o materiał filtracyjny, który powinien być najlepiej wykonany z włókna celulozowego albo poliestrowego z dodatkiem tworzywa sztucznego,
  • jakość tankowanego paliwa – im gorsze paliwo, tym więcej zawiera ono zanieczyszczeń doprowadzających do szybszego zużycia filtra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here