Endometrioza - podstępny przeciwnik

Endometrioza to schorzenie, które dotyka co dziesiątą kobietę na świecie. Co ciekawe pomimo ogromnego rozwoju medycyny nadal nie ustalono jakie są przyczyny tej choroby. A więc nie udało się stworzyć odpowiedniej terapii. Leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu nieprzyjemnych objawów.

Czym jest endometrioza?

Najprościej rzecz ujmując to schorzenie polega na występowaniu komórek endometrium poza macicą. Mogą się one pojawiać w jajnikach, jajowodach, w jelitach, a w bardzo rzadkich przypadkach w płucach i mózgu.

Jak wcześniej wspominano nie są do końca znane przyczyny występowania endometriozy. Lekarze uważają, że wpływ na to mają różne czynniki:

– odpornościowe,
– hormonalne,
– genetyczne
– środowiskowe.

Na indywidualne predyspozycje do zachorowania na endometriozę nakładają się również czynniki środowiskowe, co oczywiście nie ułatwia postawienia odpowiedniego rozpoznania.

Diagnozowanie endometriozy

Wykrycie endometriozy nie jest proste i może trwać nawet kilka lat. Zmian chorobowych bardzo często nie widać na usg czy na rezonansie magnetycznym. Dlatego konieczne jest zebranie bardzo szczegółowego wywiadu od pacjentki, konieczne bywa przeprowadzenie badania endoskopowego. Zdarza się również, że lekarz zaleca znaczne rozszerzenie diagnostyki o kolonoskopię czy badanie biomarkerów surowicy krwi.

Stopnie endometriozy:

– stopień I (minimalny) – pojawiają się pierwsze, niewielkie zmiany, w jajnikach i jajowodach można zaobserwować zrosty.
– stopień II (łagodny) – zmiany w jajnikach są większe niż pół centymetra. Dodatkowo pojawiają się torbiele na jajnikach. Endometrium pojawia się w zagłębieniu odbytniczo-macicznym.
– stopień III (umiarkowany) – zrosty pojawiają się także w okolicach więzadeł szerokich, a także w jajnikach i jajowodach.
– stopień IV (ciężki) – to ostanie, najpoważniejsze stadium choroby. Możemy o nim mówić, gdy macica jest już nieruchoma. przyrośnięta w tyłozgięciu i przyrośnięta do jelit lub przemieszczona ku tyłowi. W jelitach pojawiają się zrosty. Ogniska endometriozy można obserwować w pęcherzu moczowym, otrzewnej, pochwie, jajnikach czy też wyrostku robaczkowym.

Co ciekawe stopnie endometriozy nie mają związku z dolegliwościami bólowymi odczuwanymi przez pacjentkę. Dlatego też choroba przez wiele lat może przebiegać praktycznie bezobjawowo. Zdarza się też, ze niepokojące symptomy są bagatelizowane jako PMS czy zwykłe przemęczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here